Pod hasłem „Chrystus Dobrą Nowiną dla świata jak głosił to św. Franciszek Ksawery” trwa pierwsza w tym roku tzw. Ksaweriada. Jest to pielgrzymka do Javier, rodzinnej miejscowości św. Franciszka Ksawerego, wielkiego misjonarza Dalekiego Wschodu. Biorą w niej udział setki osób, głównie młodzieży, z kraju i z zagranicy.
Pierwsza Ksaweriada zbiega się z rozpoczęciem nowenny do patrona misji i Nawarry. Tzw. nowenna łaski (Novena de la Gracia) trwa od 4 do 12 marca, kiedy przypada rocznica kanonizacji jezuity, która miała miejsce w 1622 r.
„Myślimy już o drogach, które prowadzą ze wszystkich zakątków Nawarry do centrum, do zamku w Javier. Są to drogi życia, pokoju, nadziei i kroczenia w przyszłość. Są to drogi pobożności, świadectwo wiary, ofiary, współdzielenia i solidarności. Są to drogi pokuty, pojednania i przebaczenia” – napisał w okolicznościowym liście abp Francisco Pérez. Św. Franciszek Ksawery jest „postacią fascynującą”, „wzorem bycia Nawarczykiem” oraz przykładem głoszenia Ewangelii Chrystusa. „Podziwiamy naszego rodaka, giganta świętości, którego chcemy naśladować. Każdy może słowem, a przede wszystkim życiem, głosić Chrystusa, Dobrą Nowinę dla świata, jak zrobił to św. Franciszek Ksawery” – czytamy w liście.
Zwyczaj Ksaweriad narodził się pod koniec XIX w. Od 1940 r. popularna dzisiaj pielgrzymka nabrała bardziej formalnego charakteru i jest ważnym elementem duszpasterstwa młodzieży. Dużym powodzeniem cieszy się tzw. „nowenna łaski”. Jej początek sięga cudownego uzdrowienia, jakiego doznał ks. Marcello Mastrelli SJ (męczennik za wiarę w Japonii w 1637 r., w wieku 34 lat). Odtąd stał się gorliwym szerzycielem nowenny do św. Franciszka. Zalecał, aby odbywała się ona szczególnie w Javier od 4 do 12 marca o godz. 16:15. Z racji wysłuchiwanych licznych próśb została nazwana „nowenną łaski”. W 1896 r. św. Teresa od Dzieciątka Jezus powiedziała: „Prosiłam o łaskę, aby czynić dobro po mojej śmierci (zmarła w 1897 r.), i teraz jestem pewna, że ją uzyskałam, ponieważ dzięki tej nowennie można otrzymać wszystko, czego się pragnie”.
Pierwszą Ksaweriadę zakończy 4 marca uroczysta Msza, które będzie przewodniczył abp Francisco Pérez.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.