Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl w przededniu wyborów prezydenckich w Rosji poświęcił w Moskwie - przed murami Kremla - kamień węgielny pod pomnik jednego ze swoich poprzedników Hermogena, inicjatora zbrojnego oporu przeciw polskiej interwencji w 1612 r.
Patriarcha Hermogen, urodzony około 1530 roku w Kazaniu i zmarły w 1612 r. w Moskwie, był jednym z inicjatorów kultu Kazańskiej Ikony Matki Bożej. To cudownemu wpływowi tego obrazu, przyniesionego z Niżniego Nowogrodu do Moskwy przez oddziały kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego, przypisuje się wypędzenie w 1612 roku polskiej załogi z Kremla.
Hermogen był też inicjatorem zbrojnego oporu przeciwko polskiej interwencji. Przedstawiał walkę z Polakami jako jedyną drogę ratunku dla Rosji oraz świętą wojnę prawdziwej wiary - prawosławia - z herezją katolicką. Został przez Polaków zamknięty w Monastyrze Czudowskim, gdzie zmarł prawdopodobnie zamorzony głodem.
W 1913 roku rosyjska Cerkiew prawosławna uznała go za świętego kapłana-męczennika. Jego relikwie są przechowywane w Soborze Zaśnięcia Matki Bożej na Kremlu.
"Wypełniamy dzisiaj wolę naszych przodków i naszą własną. Czynimy to w przełomowym momencie w historii naszej ojczyzny. Wmurowaniu kamienia węgielnego pod ten pomnik towarzyszy gorąca modlitwa, do której wzywam całą Ruś" - oświadczył patriarcha Cyryl podczas sobotniej uroczystości w Parku Aleksandrowskim.
"Niech Pan Bóg ma w opiece mocarstwo rosyjskie. Niech chroni naród w jedności i jednomyślności, aby nigdy więcej nie powtórzyła się straszna smuta z XVII wieku; aby nasz naród nigdy nie utracił zdolności do odróżniania prawdy od kłamstwa i wroga od przyjaciela; aby w sercach trwała wiara, która zawsze przychodzi na pomoc w najważniejszych i najtrudniejszych chwilach w życiu ojczyzny" - oznajmił zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
W czwartek Cyryl poświęcił kamień węgielny pod pierwszą w Moskwie cerkiew pod wezwaniem patriarchy Hermogena. Stanie ona przy ulicy Osiennej, w dzielnicy Kryłatskoje, w zachodniej części Moskwy.
W Parku Aleksandrowskim usytuowany jest też Grób Nieznanego Żołnierza.
Polskie wojska pojawiły się w Moskwie w trakcie wojny z Rosją (1609-12). Do podjęcia zbrojnej interwencji przeciwko Moskwie króla Zygmunta III Wazę skłoniło m.in. przymierze szwedzko-rosyjskie, wymierzone w Rzeczpospolitą.
Wypędzenie Polaków z Moskwy w 1612 roku uważane jest w Rosji za koniec okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Rocznica tego wydarzenia - 4 listopada - obchodzona jest w Federacji Rosyjskiej jako Dzień Jedności Narodowej. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Rosji. Zostało ustanowione w 2004 roku z inicjatywy Władimira Putina, ówczesnego prezydenta, który po niedzielnych wyborach znów zamierza wrócić na Kreml.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.