Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl w przededniu wyborów prezydenckich w Rosji poświęcił w Moskwie - przed murami Kremla - kamień węgielny pod pomnik jednego ze swoich poprzedników Hermogena, inicjatora zbrojnego oporu przeciw polskiej interwencji w 1612 r.
Patriarcha Hermogen, urodzony około 1530 roku w Kazaniu i zmarły w 1612 r. w Moskwie, był jednym z inicjatorów kultu Kazańskiej Ikony Matki Bożej. To cudownemu wpływowi tego obrazu, przyniesionego z Niżniego Nowogrodu do Moskwy przez oddziały kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego, przypisuje się wypędzenie w 1612 roku polskiej załogi z Kremla.
Hermogen był też inicjatorem zbrojnego oporu przeciwko polskiej interwencji. Przedstawiał walkę z Polakami jako jedyną drogę ratunku dla Rosji oraz świętą wojnę prawdziwej wiary - prawosławia - z herezją katolicką. Został przez Polaków zamknięty w Monastyrze Czudowskim, gdzie zmarł prawdopodobnie zamorzony głodem.
W 1913 roku rosyjska Cerkiew prawosławna uznała go za świętego kapłana-męczennika. Jego relikwie są przechowywane w Soborze Zaśnięcia Matki Bożej na Kremlu.
"Wypełniamy dzisiaj wolę naszych przodków i naszą własną. Czynimy to w przełomowym momencie w historii naszej ojczyzny. Wmurowaniu kamienia węgielnego pod ten pomnik towarzyszy gorąca modlitwa, do której wzywam całą Ruś" - oświadczył patriarcha Cyryl podczas sobotniej uroczystości w Parku Aleksandrowskim.
"Niech Pan Bóg ma w opiece mocarstwo rosyjskie. Niech chroni naród w jedności i jednomyślności, aby nigdy więcej nie powtórzyła się straszna smuta z XVII wieku; aby nasz naród nigdy nie utracił zdolności do odróżniania prawdy od kłamstwa i wroga od przyjaciela; aby w sercach trwała wiara, która zawsze przychodzi na pomoc w najważniejszych i najtrudniejszych chwilach w życiu ojczyzny" - oznajmił zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
W czwartek Cyryl poświęcił kamień węgielny pod pierwszą w Moskwie cerkiew pod wezwaniem patriarchy Hermogena. Stanie ona przy ulicy Osiennej, w dzielnicy Kryłatskoje, w zachodniej części Moskwy.
W Parku Aleksandrowskim usytuowany jest też Grób Nieznanego Żołnierza.
Polskie wojska pojawiły się w Moskwie w trakcie wojny z Rosją (1609-12). Do podjęcia zbrojnej interwencji przeciwko Moskwie króla Zygmunta III Wazę skłoniło m.in. przymierze szwedzko-rosyjskie, wymierzone w Rzeczpospolitą.
Wypędzenie Polaków z Moskwy w 1612 roku uważane jest w Rosji za koniec okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Rocznica tego wydarzenia - 4 listopada - obchodzona jest w Federacji Rosyjskiej jako Dzień Jedności Narodowej. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Rosji. Zostało ustanowione w 2004 roku z inicjatywy Władimira Putina, ówczesnego prezydenta, który po niedzielnych wyborach znów zamierza wrócić na Kreml.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.