Biskupi południowo-wschodniej Europy w instytucjach europejskich w Strasburgu
Zapoznaniu się z instytucjami europejskimi poświęcono doroczne, już 12. z kolei spotkanie przedstawicieli episkopatów z dziewięciu krajów południowo-wschodniej Europy. Zostało ono zorganizowane w Strasburgu we Francji przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE) wspólnie ze stałą misją Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy.
W obradach, trwających od dzisiaj do czwartku 8 marca, biorą udział biskupi z terenów sięgających od Mołdawii po Bośnię i Hercegowinę, Cypr, aż po Turcję. Zapoznają się oni z działalnością Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Parlamentu Europejskiego. W środę 7 marca wieczorem program przewiduje Mszę za Europę w strasburskiej katedrze, koncelebrowaną przez uczestników spotkania pod przewodnictwem tamtejszego arcybiskupa Jeana Pierre’a Gralleta. Zaproszono na nią przedstawicieli Rady Europy.
Jak zwrócił uwagę przed spotkaniem stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy, jego miejsce ma szczególne znaczenie. „W Strasburgu dyskutowana jest wolność religijna: obecność symboli religijnych w przestrzeni publicznej, dyskryminacja ze względu na religię, prawa mniejszości, wymiar religijny dialogu między kulturami – pisze prał. Aldo Giordano. – Odbywa się tu zasadnicza debata, bardzo delikatna i równocześnie niebezpieczna, o rzeczywistości rodziny, prawach dzieci, odpowiedzialności rodziców. Szybki rozwój nauki i techniki narzuca coraz większe problemy w dziedzinie bioetyki i ochrony życia. Europa stawia sobie pytania o kryzys ekonomiczno-finansowy czy relacje z «sąsiadami», jakimi są Bliski Wschód i północna Afryka. Żyjemy w Europie, w której kwestia respektowania praw człowieka daleka jest jeszcze od tego, by być sprawą oczywistą” – czytamy w komunikacie.
O znaczeniu obecnego spotkania biskupów z południowo-wschodniej Europy w Strasburgu ks. Giordano mówił też w wywiadzie dla Radia Watykańskiego:
„Zdajemy sobie sprawę, że ważne jest, aby chrześcijanie, ludzie wierzący byli tam, gdzie podejmuje się decyzje na szczeblu europejskim. Celem obecnego spotkania jest zatem lepiej poznać instytucje europejskie, okazać im nasze zainteresowanie, naszą obecność. Mamy też na celu zdobycie nowych kompetencji, by móc je potem przekazać poszczególnym narodom i wspólnotom. Chodzi o to, by przede wszystkim chrześcijanie świeccy zaczęli odgrywać rolę w budowaniu Europy”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.