O zachowanie umiaru i odpowiedzialności w korzystaniu z wody zaapelował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W słowie z okazji obchodzonego w czwartek Światowego Dnia Wody hierarcha wezwał też m.in. do wspierania budowy studni w krajach misyjnych.
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 28 lipca 2010 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której prawo do czystej wody oraz sanitariatów uznano za jedno z podstawowych praw człowieka. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 884 mln ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody.
"Według chrześcijańskiej wizji świata, woda jest jednym z darów stwórczej miłości Boga. Jest ona również synonimem życia i oczyszczenia" - napisał metropolita katowicki w wydanym z okazji dnia wody komunikacie. Jego zdaniem ten dzień jest okazją do "poważnej refleksji nad naszym sposobem korzystania z tego bezcennego dobra naturalnego".
"Patrząc z perspektywy życia biologicznego, winniśmy pamiętać, że ilość wody na naszej planecie jest stała i znajduje się ona w ciągłym obiegu. Dlatego tak ważne jest, by w życiu codziennym zachować umiar i odpowiedzialność w korzystaniu ze skarbu, jakim jest woda" - napisał abb Skworc.
Metropolita podkreślił, że istotne jest roztropne używanie wody zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Wskazał, że należy także pamiętać o zaawansowanym technologicznie i skutecznym oczyszczaniu ścieków.
Zdaniem arcybiskupa cenne i godne wsparcia są wszelkie inicjatywy - również te wykorzystujące środki unijne - zmierzające do modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, a przez to do racjonalniejszego gospodarowania wodą.
"Pamiętajmy o tych miejscach globu, gdzie drastycznie brakuje wody, nawet tej niezbędnej do podtrzymywania ludzkiego życia. Módlmy się, aby każdy człowiek na ziemi miał dostęp do zdrowej wody, wspierajmy też budowę studni w krajach misyjnych" - zaapelował arcybiskup, zwracając również uwagę na potrzebę dbałości o środowisko naturalne.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.