Bitwa pod Racławicami, stoczona przez wojska Tadeusza Kościuszki z rosyjskim najeźdźcą stała się inspiracją do stworzenia rozlicznych prac artystycznych. Wśród nich jest też makieta przygotowana przez Janusza Króla, potomka jednego z kosynierów.
Na makiecie znajduje się 300 postaci, żołnierzy polskich i rosyjskich, wykonanych ręcznie z drewna lipowego. Makieta ma średnicę 7 m, zajmuje powierzchnię 40 metrów kwadratowych i została wykonana w skali 1:10, tworzą ją figurki 300 postaci wyrzeźbionych w drewnie lipowym, przez grupę artystów z Polski pod kierunkiem Janusza Króla.
Makiecie towarzyszy galeria obrazów nawiązujących tematyką do ziem racławickich. Narracja Andrzeja Seweryna przenosi widza w czasy Insurekcji Kościuszkowskiej, dokładnie opisując przebieg bitwy, jej aspekty wojskowe, znaczenie historyczne i symboliczne. Przybliża on genezę tak bitwy, jak i Insurekcji Kościuszkowskiej, omawia także uwarunkowania geopolityczne w tamtych czasach, tak, aby łatwiej było wychwycić wszystkie szczegóły podczas prezentacji.
Widowisko trwa ok. 20 minut. To doskonała lekcja historii, która przenosi niezauważenie widzów w XVIII wiek, pozwala zrozumieć znaczenie symboliczne i społeczne tej batalii. Dostępna jest także wersja angielska, francuska oraz czeska. Po obejrzeniu wystawy widzowie przechodzą do galerii obrazów, gdzie zapoznają się ze sztuką inspirowaną tematyką Racławic.
Przy współpracy z Kuratorem Oświaty w Krakowie przygotowana została przez historyków karta pracy do przeprowadzenia 45-minutowej lekcji historii, polegająca na sprawdzeniu wiedzy dzieci i młodzieży dotyczącej okresu Insurekcji Kościuszkowskiej po obejrzeniu wystawy i wysłuchaniu przygotowanego przedstawienia.
Makieta Bitwy Racławickiej wystawiana jest w budynku Dworca PKP /wejście główne przy Galerii Krakowskiej codziennie od 10:00 do 19:00
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.