Kadlcik o Funduszu Kościelnym: konieczne dwustronne umowy

Ustalenia w sprawie zmian w funkcjonowania Funduszu Kościelnego powinny zostać zwarte w umowach pomiędzy państwem a związkami wyznaniowymi - powiedział PAP przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik.

W siedzibie Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Rozmowy dotyczyły niedawnej propozycji przedstawionej przez szefa MAC Michała Boniego dot. likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

Kadlick podkreślił, że celem rozmów jest wypracowanie takich uzgodnień, które pomogą w uregulowaniu całego systemu emerytalnego. "Z tego powodu wszelkie decyzje ws. Funduszu kościelnego muszą być podejmowane bardzo rozważnie i przy równym potraktowaniu wszystkich mniejszości religijnych w Polsce. W naszym przypadku najtrudniejsza w obecnej chwili wydaje się deklarowanie pochodzenia w zeznaniach podatkowych, co już wielokrotnie podkreślałem. Konsultacje trwają, wypracowane w nich ustalenia powinny zostać zawarte w ramach zagwarantowanych w konstytucji umów pomiędzy państwem polskim a związkami wyznaniowymi" - powiedział PAP Kadlcik.

Rzecznik MAC Artur Koziołek podkreślił w rozmowie z PAP, że resort będzie odnosił się do postulatów Kościołów i związków wyznaniowych dopiero po zakończeniu wszystkich spotkań z ich reprezentantami.

Kolejne rozmowy zaplanowano na 11 kwietnia.

Dotychczas odbyło się już kilka spotkań z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych, którzy przedstawiają swoje stanowiska w sprawie projektu dot. likwidacji Funduszu Kościelnego oraz zgłaszają postulaty.

Szef MAC Michał Boni mówił wcześniej PAP, że niektóre Kościoły i związki wyznaniowe sygnalizują, że obawiają się, iż odpis podatkowy 0,3 proc. nie da im finansowania na takim samym poziomie, jak obecnie. "Będziemy się nad tym zastanawiali. Są kraje, w których wprowadzenie tego rozwiązania związane było z okresami przejściowymi. Drugą podnoszoną kwestią jest obawa o pewną stygmatyzację osób przekazujących odpis podatkowy, ale przypominam, że obowiązuje tajemnica skarbowa, a poza tym kościoły i związki wyznaniowe otrzymywałyby pulę pieniędzy, a nie informacje, kto na nie wpłacił. To jest informacja chroniona" - powiedział.

Boni przedstawił w połowie marca Kościołom i związkom wyznaniowym propozycję dotyczącą likwidacji Funduszu Kościelnego i usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. Rząd chce wprowadzić możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  5°C Sobota
  noc
  2°C Sobota
  rano
  9°C Sobota
  dzień
  10°C Sobota
  wieczór
  wiecej »