Reklama

Kadlcik o Funduszu Kościelnym: konieczne dwustronne umowy

Ustalenia w sprawie zmian w funkcjonowania Funduszu Kościelnego powinny zostać zwarte w umowach pomiędzy państwem a związkami wyznaniowymi - powiedział PAP przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik.

Reklama

W siedzibie Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Rozmowy dotyczyły niedawnej propozycji przedstawionej przez szefa MAC Michała Boniego dot. likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

Kadlick podkreślił, że celem rozmów jest wypracowanie takich uzgodnień, które pomogą w uregulowaniu całego systemu emerytalnego. "Z tego powodu wszelkie decyzje ws. Funduszu kościelnego muszą być podejmowane bardzo rozważnie i przy równym potraktowaniu wszystkich mniejszości religijnych w Polsce. W naszym przypadku najtrudniejsza w obecnej chwili wydaje się deklarowanie pochodzenia w zeznaniach podatkowych, co już wielokrotnie podkreślałem. Konsultacje trwają, wypracowane w nich ustalenia powinny zostać zawarte w ramach zagwarantowanych w konstytucji umów pomiędzy państwem polskim a związkami wyznaniowymi" - powiedział PAP Kadlcik.

Rzecznik MAC Artur Koziołek podkreślił w rozmowie z PAP, że resort będzie odnosił się do postulatów Kościołów i związków wyznaniowych dopiero po zakończeniu wszystkich spotkań z ich reprezentantami.

Kolejne rozmowy zaplanowano na 11 kwietnia.

Dotychczas odbyło się już kilka spotkań z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych, którzy przedstawiają swoje stanowiska w sprawie projektu dot. likwidacji Funduszu Kościelnego oraz zgłaszają postulaty.

Szef MAC Michał Boni mówił wcześniej PAP, że niektóre Kościoły i związki wyznaniowe sygnalizują, że obawiają się, iż odpis podatkowy 0,3 proc. nie da im finansowania na takim samym poziomie, jak obecnie. "Będziemy się nad tym zastanawiali. Są kraje, w których wprowadzenie tego rozwiązania związane było z okresami przejściowymi. Drugą podnoszoną kwestią jest obawa o pewną stygmatyzację osób przekazujących odpis podatkowy, ale przypominam, że obowiązuje tajemnica skarbowa, a poza tym kościoły i związki wyznaniowe otrzymywałyby pulę pieniędzy, a nie informacje, kto na nie wpłacił. To jest informacja chroniona" - powiedział.

Boni przedstawił w połowie marca Kościołom i związkom wyznaniowym propozycję dotyczącą likwidacji Funduszu Kościelnego i usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. Rząd chce wprowadzić możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
0°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama