Dziś "Poranek radia Wnet" nadawany był na żywo z redakcji "Gościa Niedzielnego". Krzysztof Skowroński i Katarzyna Adamiak-Sroczyńska rozmawiali ze swoimi gośćmi na temat przyszłości energetycznej naszego kraju.
Jako pierwszy w tej dyskusji wziął udział nasz redakcyjny kolega fizyk dr Tomasz Rożek. Na pytanie, czy w Polsce powinien być rozwijany atom, odpowiadał, że należy rozdzielić technologie jądrowe od czerpania prądu z atomu. To są dwie różne rzeczy – tłumaczył. Technologie jądrowe są już w Polsce wykorzystywane, a często o tym zapominamy. Niemalże w każdym szpitalu jest przecież pracownia, która wykorzystuje izotopy – wyjaśniał. Rozważając zagrożenia związane z produkcją energii elektrycznej z atomu, wskazał przykład Francji, która 80 proc. swojej energii produkuje w elektrowniach jądrowych, a tymczasem jedynie niewielki procent składowanych przez nią odpadów pochodzi z tychże elektrowni. Czy zatem Polska powinna starać się wykorzystać energię atomową do produkcji prądu? Tomasz Rożek przekonywał, że zdecydowanie tak.
A jeśli nie technologie jądrowe, to co? Alternatywą może być wytwarzanie prądu z węgla i oczyszczanie spalin, które dostają się do atmosfery
Przeczytaj także komentarz Tomasza Rożka: Zabraknie nam prądu
Pytanie, czy węgla wystarczy, żeby zaspokoić polskie potrzeby energetyczne. O nowych inwestycjach w Katowickim Holdingu Węglowym i planach uruchomienia nowych złóż opowiada wiceprezes Waldemar Mróz
Pozostają jeszcze kwestie bezpieczeństwa. Tomasz Rożek zwrócił uwagę w rozmowie z radiem Wnet, że nie zawsze węgiel w Polsce wydobywany jest w sposób bezpieczny i zgodny z normami. Nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo samych górników, ale także tych ludzi, którzy mieszkają na terenach, gdzie węgiel jest wydobywany.
Posłanka PiS Beata Szydło pytana o polską politykę energetyczną wyjaśniała, że energii w naszym kraju jest za mało. Wkrótce możemy wrócić do sytuacji z PRL, kiedy co jakiś czas prąd wyłączano także w prywatnych domach.
Zdaniem Beaty Szydło w Polsce brakuje również energii w polityce. Brakuje jej głównie rządowi, który dawno już skapitulował w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej. Jak mówi posłanka, dobrze, że ludzie się aktywizują wokół tej ważnej sprawy, że są eksperci, którzy się tym zajmują. Być może dzięki temu prawda wkrótce wyjdzie na jaw. Jaka ona będzie, to się okaże - mówiła na antenie Radia Wnet.
Więcej usłyszysz na stronie Radia Wnet
Po porannej audycji wszyscy zainteresowani przyszłością energetyczną Śląska i całej Polski będą mogli wziąć udział w otwartej debacie. Krzysztof Skowroński do rozmowy w Katowicach zaprosił prof. Jana Szyszko, prof. Mariusza Oriona Jędryska, Mirosława Bobrzyńskiego - prezesa Euro-Centrum SA, dr Grzegorza Głoda - Uniwersytet Ekonomiczny, Marka Adamczyka - NSZZ "Solidarność" oraz Marka Drylla - TAWI Sp. z.o.o.. Debata rozpocznie się o godz. 13:00 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Kliknij logo i słuchaj debaty Radia Wnet
Można go również słuchać w telefonach komórkowych, smartfonach i tabletach. Więcej szczegółów i wszystkie adresy streamingów TUTAJ
Projekt „Wracamy do siebie” to pięć regionalnych audycji radiowych. Radio Wnet gościło do tej pory w Mielcu. Tam spotkanie odbyło się pod hasłem: „ Pomysł”. Kolejne spotkania odbędą się w Kraśniku, Gdańsku, a na koniec w Warszawie.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.