Reklama

Sukces XVIII Targów Wydawców Katolickich

Przez Arkady Kubickiego w Zamku Królewskim przewinęło się 17 tys. zwiedzających, swoje wydawnictwa prezentowało niemal 140 oficyn, w tym wydawnictwa z Finlandii, Francji, Włoch, Watykanu i Niemiec

Reklama

Gościem honorowym organizowanego przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich wydarzenia była Księgarnia i Wydawnictwo Watykańskie.

Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, ks. Roman Szpakowski SDB, twierdzi, że z roku na rok rośnie prestiż imprezy. Przyczyniła się do tego m.in. znakomita lokalizacja, przy bardzo uczęszczanym staromiejskim szlaku - w Arkadach Kubickiego. „Książka musi być na oczach” – podkreśla Ks. Prezes. Z uznaniem mówi również o wsparciu ze strony biskupów obu warszawskich diecezji - kard. Kazimierza Nycza i abp. Henryka Hosera oraz sekretarza Episkopatu Polski bp. Wojciecha Polaka - obecnych na Targach.

„Strzałem w dziesiątkę” określa ks. Szpakowski było zorganizowanie atrakcyjnego „kącika dla dzieci”, dzięki czemu rodzice mogli spokojnie zwiedzać stoiska z książkami. Udane okazało się również współistnienie w ofercie sprzedaży różnych form medialnych, zwłaszcza audiobooków i tradycyjnych książek. „Mieliśmy sygnały, że obejrzenie audiobooka pobudzało czytelników do kupna tradycyjnej książki” - informuje ks. Szpakowski.

Według jego oceny, w w tym roku najlepiej sprzedawały się wydawnictwa albumów, książki o św. Faustynie, różnego rodzaju poradniki duchowe, jak się modlić, jak przeżywać kryzysy, itp.
Pytany o zyski wydawców, ks. Szpakowski odparł, że nie zostały one jeszcze podliczone, ale podkreślił, że TWK to nie biznes, a przede wszystkim promocja dobrej, chrześcijańskiej książki.
Koszty imprezy wyniosły ok. 350 tys. zł. „Ten stosunkowo niski koszt udało się uzyskać dzięki ofiarnej pracy niewielkiej ekipy” – podkreśla ks. Szpakowski.

W przyszłym roku impreza trwać będzie cztery dni. Ks. Szpakowskiemu marzy się – aby w porozumieniu z kuratorium – umożliwić odwiedziny Targów grupom młodzieży szkolnej. Będą one miały zapewniony darmowy wstęp. Ks. Prezes planuje zaprosić większą niż w tym roku liczbę gwiazd medialnych oraz zespołów ewangelizacyjnych, bo – jak podkreśla – misja ewangelizacyjna trwa bez przerwy. W przyszłym roku spodziewany jest również większy udział wystawców zagranicznych.

Tradycyjnie podczas targów przyznano nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, o które ubiegało się aż 59 wydawców, którzy zgłosili blisko 250 tytułów. Wyróżnienia przyznano w 11 kategoriach. W sumie nagrodzono niemal 40 autorów, wydawnictw i publikacji.

Złotego Feniksa otrzymał ks. prof.Józef Kudasiewicz, którego „prace naukowe, odwaga duszpasterska oraz wspaniałe kaznodziejstwo stanowią wzór do naśladowania nie tylko dla środowisk ściśle konfesyjnych, ale też dla tych wszystkich, którzy prawdę, dobro i piękno łączą z miłością Stwórcy”.

Feniksa Specjalnego otrzymali: Teresa Michałowska za publikację „Literatura polskiego średniowiecza. Leksykon”, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu za „Encyklopedię Filozofii Polskiej” oraz biskup Józef Zawitkowski, którego nagrodzono za „żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, wobec którego nie można przejść obojętnie”.

Feniks Diamentowy 2012 przypadł prof. dr. hab. Stefanowi Sawickiemu za „prekursorski i inicjujący charakter badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury, metodologii humanistyki, edytorstwa i problematyki sacrum w literaturze”.

Wyróżnienie otrzymała jedna z pozycji „Biblioteki Małego Gościa” - książka Pawła Zuchniewicza „Pamiętnik papieskiego anioła”, która towarzyszyła dzieciom podczas małogościowych Rorat 2011.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama