W Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym w Turnie koło Białobrzegów Radomskich zakończyło się (24 kwietnia) ogólnopolskie sympozjum pastoralistów. Eksperci od duszpasterstwa dyskutowali o roli świadectwa w służbie ewangelizacji.
Ks. Bogusław Drożdż, kierownik Katedry Nowej Ewangelizacji w Instytucie Pastoralnym na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu mówił, że Kościół musi robić wszystko co możliwe, aby "człowiek z własnej woli zechciał zaufać światłu rozumu oświeconego łaską Boga, które wyprowadza go z przestrzeni emocjonalno-uczuciowej oraz konformistycznego stylu życia". - Głębokie wiązanie przez wierzących swojej egzystencji z Bogiem jest gwarantem duszpasterskiej i apostolskiej skuteczności, u podstaw której znajduje się nic innego, jak tylko żywe świadectwo poszczególnych chrześcijan obecnych w świecie. Świadectwo to potrzebuje zwyczajności środków, a nie nadzwyczajności zabiegów indywidualnych czy instytucjonalnych. Miarą jego skuteczności jest bowiem doświadczenie religijne - powiedział ks. Drożdż.
Ks. prof. Wiesław Przygoda, który jest również członkiem Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że w obliczu ogromnej ilości zadań i ich specyfikacji, nieodzowne stają się organizacje pomocowe i profesjonalizacja działalności charytatywnej. - Jednak ta działalność nie powinna zbytnio oddalać się od konkretnych wspólnot kościelnych, zwłaszcza parafii. A zatem wartość posługi charytatywnej w życiu i działaniu Kościoła wydaje się wprost nieoceniona. Można postawić pytanie pod adresem duszpasterzy, może bardziej do kapłańskiego rachunku sumienia niż do dyskusji: jeżeli Caritas jest faktycznie wartością podzielną i wyznawaną, to może warto również lepiej niż dotychczas zatroszczyć się o jej dzieła, a zwłaszcza o Parafialne Zespoły Caritas. W wielu parafiach działają one wzorowo, ale są w Polsce parafie, w których wciąż takich zespołów w ogóle nie powołano. Warto się o to zatroszczyć, gdyż tylko parafia ożywiona miłością, a przez nią także Kościół, odzyskają swój pełny blask, wiarygodność w nauczaniu, autentyzm w liturgii oraz wspólnotę w życiu - powiedział ks. Przygoda.
W programie był również panel pod przewodnictwem ks. prof. UAM Adama Przybeckiego z UAM. O dojrzałej miłości jako podstawie świadectwa chrześcijańskiego mówił ks. prof. Edmund Robek SAC z UKSW, o świadectwie hierarchii w służbie ewangelizacji bp dr Wiesław Śmigiel z KUL, o świadectwie w procesie komunikacji wiary ks. dr Sławomir Płusa z UKSW, o skuteczności świadectwa chrześcijańskiego w kontekście aktualnych wyzwań społeczno-kulturowych ks. dr Bogusław Drożdż (PWT Wrocław), zaś o ewangelizacji w rodzinie przez świadectwo życia chrześcijańskiego powiedział ks. dr Zbigniew Zarembski (UMK Toruń).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.