Nie można zmuszać farmaceutów do sprzedawania środków antykoncepcyjnych - mówił Marek Jurek, który uczestniczył w zakończonym wczoraj Tygodniu Społecznym w Radomiu.
Zachęcił jednocześnie posłów do napisania interpelacji lub apelu do ministra zdrowia w tej sprawie. - Tutaj nie co pytać sekretarzy generalnych partii, ale trzeba działać - mówi lider Prawicy Rzeczypospolitej.
W Polsce legalnie, decyzją ministra zdrowia, wbrew obowiązującemu prawu, dystrybuuje się środki poronne i zmusza się do tego aptekarzy. - Trzeba zgłosić interpelację do ministerstwa zdrowia lub napisać wspólny apel, o jak najszybsze zaniechanie tej praktyki. Trzeba podjąć dalsze działania, aby rozporządzenia nie naruszały ustaw - mówił Marek Jurek.
Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich w Polsce w ubiegłym roku rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod deklaracją sprzeciwu wobec zmuszania aptekarzy do sprzedaży środków antykoncepcyjnych wbrew własnemu sumieniu. Na stronie www.sumienie-farm.pl nadal można podpisać się pod deklaracją sprzeciwu. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich w Polsce przypomina tam, że Rada Europy dnia 7 października 2010 przyjęła rezolucję, pt. Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Z tego prawa korzystają w Polsce lekarze, jednak odmawia się go farmaceutom, głównie pracującym w polskich aptekach.
Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia. Jest to objaw poważnej dyskryminacji, której doświadczają polscy farmaceuci, pozbawieni prawa do korzystania z klauzuli sumienia. Działanie takie jest także sprzeczne z Kodeksem Etycznym Aptekarza, w którym w par. 3 stwierdza się, że powołaniem aptekarza jest współudział w ochronie życia i zdrowia oraz zapobieganie chorobom, a także z par. 4. mówiącym, że farmaceuta musi posiadać wolność postępowania zgodnie ze swoim sumieniem.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.