„Kropla wody nie toczy skały swoją siłą, ale stałością” – takim porównaniem arcybiskup Managui Leopoldo José Brenes Solórzano określił oczekiwanie na podjęcie dialogu narodowego w Nikaragui.
Hierarcha dodał, że dialog nie oznacza jedynie debaty politycznej, bo tę prowadzi się w parlamencie. Powinien być on czymś znacznie szerszym. Nie tyle ma stanowić o podziale władzy, ale raczej szukać rozwiązań w najważniejszych kwestiach.
Arcybiskup dodał, że chociaż rząd nie chce prowadzić rozmów, Kościół ze swej strony musi wciąż próbować taki dialog nawiązać. Podobnie było w latach osiemdziesiątych, kiedy również nie było kontaktów między rządem i episkopatem. Episkopat jednak nieustannie nalegał, aż w końcu udało się podjąć rozmowy, zakończyć zbrojny konflikt i osiągnąć porozumienie – przypomniał abp Brenes. Zapewnił, że Kościół katolicki wciąż jest gotowy do rozmów. Wierzy, że przyjdzie czas, gdy prezydent Daniel Ortega znajdzie okazję, by spotkać się z konferencją episkopatu. „Jest wiele spraw, o których chcielibyśmy powiedzieć prezydentowi bezpośrednio, a nie poprzez media” – posumował hierarcha.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.