W Bydgoszczy 9 maja odbywać się będzie V międzynarodowa konferencja o etyce w mediach. Tym razem zostanie podjęty temat „Internet a tożsamość człowieka. Jaki obraz człowieka w Internecie?”.
Wśród prelegentów, którzy zaprezentują swoje wystąpienia w pierwszej części, znajdą się m.in.: ks. prałat Giuseppe Scotti z Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, ks. Lech Rynkiewicz z Radia Watykańskiego, ks. prof. Michał Dróżdż z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
– Na pewno Internet wpływa na to, kim człowiek jest, na to, jak się rozwija. Jednak Internet nie ma jakiegoś wzorca tożsamości. Jest to temat, który wymaga dzisiaj pogłębionej refleksji – tłumaczy pomysłodawca konferencji, ks. dr Mariusz Kuciński.
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, ks. prałat Giuseppe Scotti, nazwał Internet „zwykłym środkiem komunikacji”. Według niego istotne jest to, aby nie mieszać tego, co jest tylko środkiem i tego, co jest podmiotem. – W tej wirtualnej i multimedialnej kulturze ważne jest, abyśmy pytali się, co powoduje kontakt, skąd się on bierze. Czy kontakt dokonuje się między mną, a drugim człowiekiem, czy tylko z środkiem, czyli Internetem – powiedział.
Według kapłana, Internet jest również ważnym narzędziem, bez którego szybka komunikacja byłaby niemożliwa. – Więc nie chcemy mówić, że Internet nie ma swojego znaczenia. Jednak trzeba zdać sobie sprawę z tego, co powoduje mój wzrost, gdzie ja siebie poznaję. Przecież ja nie kontaktuję się ze środkiem, tylko z drugim człowiekiem, który jest na końcu. Internet mi w tym pomaga – stwierdził.
Drugą i trzecią część konferencji będą stanowiły panele dla młodzieży licealnej oraz studenckiej zatytułowane: „Tożsamość i obraz człowieka w Internecie”. Uczestnicy, oprócz części wykładowej, zaprezentują specjalne odsłony, na które będą się składały prezentacje, dyskusje oraz spektakl teatralny. Konferencja odbywać się będzie w Centrum Kongresowym Opery Nova w Bydgoszczy.
Organizatorem wydarzenia są m.in.: Diecezja Bydgoska, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy, Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, Radio Watykańskie oraz Katolicka Agencja Informacyjna. Patronat medialny objął m.in. Przewodnik Katolicki.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.