Począwszy od roku 2013 Boże Ciało i Wszystkich Świętych przez najbliższych pięć lat nie będą już w Portugalii dniami wolnymi.
Porozumienie w tej sprawie osiągnęły Stolica Apostolska i miejscowy rząd, a ogłosił to nuncjusz apostolski w tym kraju abp Rino Passigato.
Zawarta umowa przewiduje, że zewnętrzne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zostaną przesunięte z czwartku w 60 dni po Wielkanocy na najbliższą niedzielę, podczas gdy uroczystość Wszystkich Świętych będzie nadal przypadać 1 listopada, ale nie będzie to dzień wolny od pracy.
Stolica Apostolska wyjaśniła, że podpisane porozumienie jest odpowiedzią na prośbę rządu w Lizbonie, szukającego wyjścia z ciężkiego kryzysu gospodarczego, w jakim znalazł się kraj. Trzy największe partie Portugalii uzgodniły wspólnie zlikwidowanie czterech dni wolnych od pracy: dwóch świąt kościelnych i dwóch cywilnych. Charakter świąteczny utraciły 5 października – dzień ustanowienia republiki i 1 grudnia – pamiątka odzyskania niepodległości.
Władze Portugalii podkreśliły, że osiągnięcie porozumienia ze Stolicą Apostolska wskazuje na troskę o znalezienie wyjścia z obecnej sytuacji gospodarczej kraju i zapewniły, że po pięciu latach zostaną ponownie przeanalizowane warunki tego układu.
W myśl konkordatu, podpisanego w 2004 r. przez Portugalię i Stolicę Apostolską, rząd w Lizbonie uznaje za dni świąteczne niedziele i inne „święta katolickie”, określone przez porozumienie.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.