Począwszy od roku 2013 Boże Ciało i Wszystkich Świętych przez najbliższych pięć lat nie będą już w Portugalii dniami wolnymi.
Porozumienie w tej sprawie osiągnęły Stolica Apostolska i miejscowy rząd, a ogłosił to nuncjusz apostolski w tym kraju abp Rino Passigato.
Zawarta umowa przewiduje, że zewnętrzne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zostaną przesunięte z czwartku w 60 dni po Wielkanocy na najbliższą niedzielę, podczas gdy uroczystość Wszystkich Świętych będzie nadal przypadać 1 listopada, ale nie będzie to dzień wolny od pracy.
Stolica Apostolska wyjaśniła, że podpisane porozumienie jest odpowiedzią na prośbę rządu w Lizbonie, szukającego wyjścia z ciężkiego kryzysu gospodarczego, w jakim znalazł się kraj. Trzy największe partie Portugalii uzgodniły wspólnie zlikwidowanie czterech dni wolnych od pracy: dwóch świąt kościelnych i dwóch cywilnych. Charakter świąteczny utraciły 5 października – dzień ustanowienia republiki i 1 grudnia – pamiątka odzyskania niepodległości.
Władze Portugalii podkreśliły, że osiągnięcie porozumienia ze Stolicą Apostolska wskazuje na troskę o znalezienie wyjścia z obecnej sytuacji gospodarczej kraju i zapewniły, że po pięciu latach zostaną ponownie przeanalizowane warunki tego układu.
W myśl konkordatu, podpisanego w 2004 r. przez Portugalię i Stolicę Apostolską, rząd w Lizbonie uznaje za dni świąteczne niedziele i inne „święta katolickie”, określone przez porozumienie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.