Stanisława Leszczyńska w czasie II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau odebrała ponad 3 tys. porodów.
Konferencja poświęcona Stanisławie Leszczyńskiej, położnej z KL Auschwitz odbyła się 11 maja w Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Uczestnicy sesji wysłuchali wykładów, obejrzeli film poświęcony bohaterskiej położnej, kandydatce na ołtarze. Spotkanie było jedną z form przygotowań do Marszu Życia, jaki przejedzie ulicami Oświęcimia 20 maja br.
Konferencję „Ideał troski o człowieka. Stanisława Leszczyńska – położna KL Auschwitz” przygotował Instytut Pielęgniarstwa PWSZ. Gościem specjalnym był wnuk Stanisławy Leszczyńskiej oraz bliska krewna położnej z Auschwitz - Maria Stachurska, autorka filmu „Matka z Auschwitz-Birkenau”, który zaprezentowano podczas konferencji.
Oprócz przybliżenia biografii Leszczyńskiej prelegenci poruszali m.in. temat wymiaru społeczno-etycznego zawodu położnej, archetypu dziecka w filozofii zachodnioeuropejskiej, a na podstawie wspomnień więźniów KL Auschwitz mówiono także o samopomocy więźniarskiej jako sposobie na ocalenie ludzkiej godności. W oddzielnym wystąpieniu szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu macierzyństwa w Auschwitz.
Służebnica Boża, położna z Łodzi, Stanisława Leszczyńska w czasie II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau odebrała ponad 3 tys. porodów.
Leszczyńska przyjmowała porody w nieludzkich warunkach obozowych. Dzieci trzeba było także ukrywać przez SS-manami. Według relacji świadków, Leszczyńska odbierała porody zazwyczaj samodzielnie. Jednak niemal wszystkie dzieci narodzone w obozie umierały z głodu. Na ponad 3 tys. uratowanych przez Leszczyńską dzieci – obóz przeżyło 30. Do dzisiaj na całym świecie żyje kilkanaście uratowanych przez nią osób. Leszczyńska przebywała w Auschwitz aż do momentu wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Po wojnie pracowała jako położna w Łodzi. Zmarła 11 marca 1974 roku.
W 1992 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. W 1996 roku trumnę z doczesnymi szczątkami Stanisławy Leszczyńskiej przeniesiono z cmentarza do krypty kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Bałutach, która znajduje się pod kaplicą Matki Boskiej Łódzkiej.
Swojemu rodakowi pogratulował między innymi prezydent USA Donald Trump.
To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata.
Pierwsze pozdrowienie nowego Papieża z Logii Błogosławieństw Bazyliki Watykańskiej.
To pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego.
Bo ich brak umożliwi jej nieuzasadnione oskarżanie Ukrainy o jego złamanie .
Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że jest to historyczne wydarzenie dla obu krajów.