Australijska multimiliarderka Gina Rinehart, dziedziczka kopalni Hancocka, jest obecnie najbogatszą kobieta na świecie - wynika z opublikowanego w środę dorocznego rankingu liczącego się australijskiego magazynu biznesowego "Business Review Weekly" (BRW).
Według listy 200 najbogatszych kobiet świata, zestawionej przez BRW, 58-letnia Rinehart dysponuje osobistą fortuną ocenianą na 29,17 mld dolarów australijskich (22,48 mld euro).
Rinehart wyprzedziła według BRW Amerykankę Christy Walton, wdowę po jednym z synów Sama Waltona, założyciela supermarketów Wal-Mart. W marcu magazyn "Forbes" wycenił stan posiadania Christy Walton na 25,3 mld USD (20,02 mld euro), a Rinehart na 18 mld USD.
W przeciwieństwie do wielu bogatych dziedziczek Rinehart odziedziczoną fortunę pomnożyła. Na liście bogaczy pojawiła się z majątkiem w wys. 75 mln dolarów australijskich po śmierci swego ojca Langa Hancocka w 1992 roku.
Według Andrew Heathcote'a z BRW dziedziczka kopalni niemal potroiła swoją fortunę dzięki gwałtownemu wzrostowi cen surowców i dwóm kontraktom na węgiel i rudę żelaza. A jeśli boom na surowce się utrzyma, "fortuna w wys. 100 mld dolarów jest wyobrażalna" - dodał.
Gina Rinehart w Australii jest postacią kontrowersyjną. Prowadzi energicznie bardzo krytykowaną przez laburzystowski rząd Julii Gillard kampanię przeciwko nowym podatkom od działalności górniczej.
Na początku tego roku australijska prasa rozpisywała się o konflikcie w rodzinie Rinehart, kiedy troje jej dzieci oskarżyło ją o skąpstwo i skierowało pozew do sądu w sprawie kontroli nad rodzinnym trustem, którego zasoby szacowane są na ponad 3 mld dolarów australijskich.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.