Biskup kaliski: ludzie czuli potrzebę miejsca, gdzie Boże miłosierdzie będzie czczone i sławione.
Bp Stanisław Napierała podczas uroczystej Mszy św. ustanowił w Ostrowie Wielkopolskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Biskup kaliski poświęcił nową świątynię i konsekrował ołtarz. Dziś bp Napierała obchodzi również 51. rocznicę święceń kapłańskich.
W homilii biskup kaliski wskazał, że zesłanie Ducha Świętego to narodziny Kościoła. - Dzisiaj uprzytamniamy sobie, że Kościół nie jest abstrakcją między niebem i ziemią. Musimy uprzytomnić sobie, że wszyscy jesteśmy żywym Kościołem Jezusa Chrystusa i gdy mówią źle o Kościele, to o nas mówią źle – powiedział.
Zaznaczył, że zesłanie Ducha Świętego to także wylanie miłości miłosiernej w Duchu i przez Ducha. - Tu w Ostrowie ludzie czuli taką potrzebę, by był ośrodek, gdzie Boże miłosierdzie będzie czczone i sławione. Wchodząc do tej świątyni ludzie będą uprzytamniać sobie, że w tym sanktuarium Bóg jest obecny w sposób szczególny, czeka i działa, aby każdego objąć swoją miłością miłosierną – powiedział hierarcha.
Biskup życzył, aby Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim ciągle się rozwijało. - Niech to sanktuarium promieniuje na całe miasto. Niech to miasto poprzez to sanktuarium wprost doświadczalnie czuje dotknięcie - pocałunek Miłosiernego Jezusa, który nas kocha – życzył bp Napierała.
Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych bp Napierała konsekrował ołtarz poprzez obrzęd namaszczenia, okadzenia, nakrycia i oświetlenia tego miejsca. Dekret ustanawiający Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim odczytał wikariusz biskupi ks. inf. Tadeusz Szmyt. Kustoszem sanktuarium został pierwszy proboszcz parafii ks. prał. Andrzej Szudra.
W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: naczynia liturgiczne od kapłanów i pracowników parafii, ornat od księży wywodzących się z parafii, owoce i obrusy od Matek i Ojców Żywego Różańca, ornat od Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, kielich i patena od tegorocznych pielgrzymów do Ziemi Świętej. Do ołtarza przyniesiono też pamiątkowe złote różańce, obraz kościoła namalowany przez parafianina i modlitewnik.
Po Mszy św. bp Napierała poświęcił tablicę upamiętniającą najważniejsze wydarzenia w parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim została wydzielona z parafii NMP Królowej Polski ii liczy ok. 5800 wiernych. Jej pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Szudra, któremu w 2003 r. biskup kaliski zlecił zadanie budowy kościoła parafialnego oraz tworzenie ośrodka duszpasterskiego. 26 września 1993 r. został poświęcony krzyż i plac pod budowę kaplicy. Rok później 25 września 1994 r. bp Stanisław Napierała poświęcił kaplicę i erygował parafię Miłosierdzia Bożego. Budowę kościoła rozpoczęto 2 kwietnia 2005 r., czyli w dniu śmierci Jana Pawła II. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawiono 19 września 2009 r. Tego dnia bp Stanisław Napierała wmurował kamień węgielny pod budującą się świątynię. Była to cegła z grobu św. siostry Faustyny Kowalskiej, którą poświęcił Jan Paweł II w Rzymie 21 marca 2001 r. W kościele znajduje się Kaplica Świadków Miłosierdzia Bożego, w której wiszą obrazy: św. s. Faustyny Kowalskiej, św. ojca Pio, bł. Jana Pawła II, bł. Matki Teresy z Kalkuty, bł. ks. Michała Sopoćki, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W pararfi czczone są relikwie tych świętych i błogosławionych.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.