Peruwiański rząd na okres 30 dni zarządził stan wyjątkowy w górzystej prowincji Espinar na południu kraju z powodu gwałtownych demonstracji przeciwko zanieczyszczaniu wód przez tamtejszą kopalnię miedzi.
W poniedziałkowych starciach policji z protestującymi niedaleko Cuzco, stolicy tej prowincji, dwie osoby zginęły, a 30 funkcjonariuszy zostało rannych. Manifestanci podpalili też rządowy samochód i wzięli jako zakładnika lokalnego prokuratora, lecz po jakimś czasie go uwolnili.
Według demonstrantów, kopalnia miedzi Tinaya szwajcarskiej spółki Xstrata zanieczyszcza dwie lokalne rzeki. Firma Xstrata, która jest jednym z czterech największych producentów miedzi na świecie, odpiera te zarzuty.
W niedzielę w starciach z manifestantami rannych zostało 46 policjantów.
Premier Peru Oscar Valdez Dancuart bronił użycia siły przez policję, tłumacząc że to protestujący ją atakowali.
Stan wyjątkowy oznacza, że porządku publicznego przez miesiąc będzie strzegło wojsko; władze będą mogły zawiesić swobody obywatelskie, jeśli zajdzie taka konieczność.
Peruwiański rząd już drugi raz w ciągu pół roku ogłosił stan wyjątkowy w odpowiedzi na protesty. W grudniu stan wyjątkowy wprowadzono w stanie Cajamarca na północy kraju w następstwie strajku generalnego oraz starć z policją, w trakcie których dziesiątki osób zostały ranne. Protestowano przeciwko planom rozbudowy tamtejszej kopalni złota, srebra i miedzi, twierdząc, że inwestycja ta grozi zanieczyszczeniem lokalnych źródeł wody pitnej.
11509548 11509434 11509584
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.