MON zajmie się NSR

System funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych wymaga modyfikacji i resort obrony pracuje nad zmianami - zapowiedział w piątek minister Tomasz Siemoniak. Wzmocniony ma być m.in. system motywacyjny dla byłych żołnierzy, aby zachęcić ich do służby w NSR.

"Bardzo doceniamy, że tysiące ludzi chcą wstępować do NSR, ale mamy sytuację taką, w której większość kandydatów do NSR wstępuje z myślą o dalszej karierze żołnierza zawodowego. Założenie NSR było nieco inne, chodziło o to, by trafić do tych, którzy już w wojsku byli, dlatego przewiduję pewne korekty" - powiedział Siemoniak, który obserwował w piątek uroczystą przysięgę 322 elewów NSR w Toruniu.

Jak zaznaczył, ostatnie miesiące funkcjonowania NSR ocenia bardzo dobrze, choć na początku roku pięć tysięcy żołnierzy tych sił przeszło do służby zawodowej.

"Zrobili to, czego chcieli, o czym marzyli, a w ciągu kilku miesięcy odtworzyliśmy poziom 10,5 tys. żołnierzy w NSR. Chcemy zmian ewolucyjnych, szanujących to, że ludzie się zgłaszają, ale chcemy, żeby nie mieszały się tu porządki i były to siły składające się z rezerwistów, a nie kandydatów do wojska" - zaznaczył szef MON.

Siemoniak podkreślił, że planowane zmiany będą wychodzić naprzeciw potrzebom pracodawców, tak aby nie ponosili oni strat z powodu okresowego pobytu pracowników na ćwiczeniach NSR. Wzmocniony ma być także system motywacyjny dla byłych żołnierzy, aby zachęcić ich do służby w NSR, choć - jak przyznał minister - armia traci często na atrakcyjności z winy niewłaściwego sposobu traktowania żołnierzy zawodowych odchodzących ze służby stałej.

"Dzisiaj jest tak, że wielu odchodzących z armii nie opuszcza jej z najlepszymi myślami o wojsku i ani im w głowie, aby służyć jako rezerwista. Chcemy myśleć o tych, którzy odchodzą z wojska, są wyszkoleni, i dobrze byłoby dla państwa, dla sił zbrojnych, aby decydowali się na służbę w NSR" - ocenił minister.

Resort obrony planuje m.in. zmianę strategii promocyjnej NSR. Kampanie reklamowe w mediach - jak zaznaczył Siemoniak - "umiarkowanie skuteczne" mają ustąpić bezpośrednim kontaktom, np. pomiędzy byłymi żołnierzami a ich dawnymi dowódcami.

Siemoniak był w piątek gościem uroczystej przysięgi wojskowej, w której uczestniczyło 322 elewów NSR, w tym 42 kobiety. Nowi żołnierze szkolą się od 7 maja w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
4°C Poniedziałek
dzień
5°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »