Polanski: Usłyszałem hymn, wątpliwości zniknęły

"Gdy przed debiutem w reprezentacji Polski usłyszałem hymn, zniknęły ostatnie wątpliwości, że podjąłem słuszną decyzję" - przyznał Eugen Polanski, który ma za sobą występy w młodzieżowych drużynach Niemiec, a na Euro 2012 zagra w biało-czerwonych barwach.

26-letni pomocnik FSV Mainz wydaje się jednym z pewniaków w kadrze Smudy. Odkąd w sierpniu 2011 zadebiutował w reprezentacji Polski, ma miejsce w podstawowej jedenastce.

"Nie wiem, czy jestem pewniakiem, ale cieszę się ze swojej pozycji w zespole. Przecież nie będę smutny z tego powodu. Nie będę przepraszał, że chcę grać. Każdy piłkarz lubi wiedzieć, czuć, że trener na niego stawia. To podbudowuje. Jednak każdy w naszej drużynie ma świadomość, że sytuacja szybko może się zmienić i skład też. Bardzo ważne, by mieć więcej wartościowych piłkarzy niż jedenastu na boisku. Szczególnie w takim turnieju, jak mistrzostwa Europy" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Polanski.

Wyjątkowym ulubieńcem selekcjonera się jednak nie czuje. "Tak to może wyglądać jedynie z boku, bo jak jestem zdrowy, to gram. Ale przecież nie mam specjalnych względów u trenera, nie robię z nim niczego specjalnego na śniadaniu czy po kolacji. Jestem jednym z 23 zawodników w kadrze i tyle" - stwierdził z uśmiechem.

"Na razie cała grupa bardzo dobrze funkcjonuje, atmosfera jest naprawdę fajna. Każdy czuje się ważny i potrzebny, zna swoją rolę. Jeden stoi murem za drugim. Każdy na każdego może liczyć. I na boisku, i poza nim. Są żarty, jest wesoło" - dodał.

Cieszy się zaufaniem selekcjonera i kolegów z zespołu, ale zna krytyczne głosy na temat jego gry dla Niemiec.

"Dochodziły do mnie różne niefajne opinie, ale każdy ma prawo sądzić, co chce. Wychodząc na boisko w ogóle o tym nie myślę. Nie chcę też swoją grą nikomu niczego udowadniać. Takie podejście mogłoby obrócić się przeciw mnie. Chcę zagrać tak, jak potrafię najlepiej, wypełnić swoje zadania na boisku. I tyle" - zaznaczył.

Podkreślił, że nie żałuje zmiany reprezentacyjnej przynależności i występów w polskiej kadrze.

"Ostatnie wątpliwości zniknęły, gdy usłyszałem hymn przed debiutem dla Polski, a przez ostatni rok pokazałem, że nie jestem tutaj dlatego, by zagrać w mistrzostwach Europy. Teraz tutaj jest moje serce i bardzo się z tego cieszę" - przyznał.

Zapewnił, że każdy z polskich piłkarzy na Euro 2012 zechce zaprezentować się z jak najlepszej strony.

"Ale nie wymagajcie, byśmy zrobili to w pierwszych 10 minutach spotkania z Grecją. Mamy na to 90, a później kolejne mecze. Trzeba grać uważnie, mądrze. Nie wolno nikogo lekceważyć, ani dać się ponieść emocjom związanym z występem przed swoimi kibicami. W Polsce jest przekonanie, że wylosowaliśmy grupę dość łatwą, ale wszyscy rywale będą dla nas bardzo trudni. Najważniejszy jest pierwszy mecz, bo ustawi turniej. Szczególnie w sferze psychologicznej może mieć duże znaczenie. Albo doda nam sił i wiary, albo... Ale o tym nawet nie chcę myśleć" - powiedział Polanski.

Na prawej ręce ośmiokrotny reprezentant Polski ma olbrzymi tatuaż, na którym znajduje się między innymi kostka do gry i karciany as. "Motto, które umieściłem na tym rysunku brzmi mniej więcej: +graj kartami, które dał ci los+, czyli bierz życie, jakim jest" - wyjaśnił.

W piątkowym meczu z Grecją wspierać go będą najbliżsi. "Przyjadą moi rodzice, będzie żona z dziećmi" - poinformował.

Liczy także na doping kibiców. "Do tej pory kibice zawsze byli z nami. Nie widzę powodów, by w piątek miało być inaczej. Nawet wczoraj na otwarty trening przyszedł komplet publiczności. Czujemy, że fani są z nami, że cały kraj na nas liczy i dobrze nam życzy. Postaramy się sprostać tym oczekiwaniom" - zadeklarował.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
29°C Piątek
wieczór
25°C Sobota
noc
21°C Sobota
rano
28°C Sobota
dzień
wiecej »