Nie znasz się na piłce nożnej a chcesz zrozumieć, co wykrzykuje Twój małżonek? Chcesz mniej więcej zrozumieć na czym polegają zasady tej gry? Specjalnie dla Ciebie opracowaliśmy nasz Mały Słowniczek. Może się on przydać także wtedy, gdy w towarzystwie kibiców nie chcesz wyjść na kompletnego laika.
-
Faul – ma miejsce zasadniczo wtedy, gdy jeden zawodnik zrobi krzywdę drugiemu zawodnikowi przez niezgodne z przepisami zagranie. W praktyce kto komu zrobił krzywdę, rozstrzyga nie wnikliwe dochodzenie, ale szybka decyzja sędziego. Nieodwołalna, choć sprzeczna z tym, co widać na ekranie telewizora z bliska i w zwolnionym tempie.
-
Główka – odbicie piłki głową. Czasem grozi małym wstrząsem mózgu (zbyt mocno kopnięta piłka, zderzenie z głową przeciwnika).
-
Gol - określenie sytuacji, kiedy piłka wpadła do bramki, co skutkuje zmianą wyniku meczu. Drużyna, która strzeliła (zdobyła) gola zyskuje jeden punkt w zapisie wyniku. Uwaga! Okrzyk taki w ustach kibica (często w formie wykrzyknikowej goool!) nie jest w żadnym wypadku wyrazem nagłej tęsknoty za wizytą u fryzjera czy golibrody!
-
Kalosz – obraźliwe (i jedno najłagodniejszych) określenie piłkarskiego sędziego.
-
Koszulka – niezwykle ważne akcesorium piłkarza. Dzięki niemu (i spodenkom) wiadomo, kto gra w której z drużyn. Uwaga: bramkarze i sędziowie piłkarscy dla odróżnienia od reszty ubrani są w stroje o innych kolorach.
-
Linia środkowa boiska - dzieli boisko na połowę naszą i waszą (do uzgodnienia), co jest ważne przy tzw spalonych. Wielkie koło na środku tej linii wyznacza najmniejsza odległość, na którą muszą oddalić się zawodnicy od środkowego punktu, gdy przeciwnicy rozpoczynają mecze.
-
Mecz – rozgrywka między dwoma, składającymi się z 11 zawodników drużynami, polegająca na tym, by więcej razy niż przeciwnik umieścić piłkę w bramce, czyli strzelić gola. Trwa dwa razy po 45 minut, a w razie potrzeby sędzia zarządza jeszcze dogrywkę (2 razy po 15 minut). Uwaga! Jeśli sędzia ma taki kaprys, może dołożyć do każdych 45 parę dodatkowych minut. Wybitnie wzmaga się wtedy dramaturgia meczu.
-
Mecz ustawiony (sprzedany) – mecz, którego wynik został ustalony przed rozpoczęciem rozgrywki. W takim wypadku piłkarze zamieniają się w aktorów mających stworzyć pozory, że toczy się prawdziwa rywalizacja. Zazwyczaj w inscenizacji tylko część zawodników jest świadoma swojej roli aktora wyreżyserowanego spektaklu.
-
Mur – ustawiany w pewnej odległości od piłki z zawodników drużyny broniącej się, gdy atakujący wykonują tzw. rzut wolny. Ma zapobiec łatwemu oddaniu strzału na bramkę. Niebezpieczny, gdy zawodnika tak kopnięta piłka trafi we wrażliwą część ciała.
-
Nakładka – bardzo niebezpieczny faul, polegający na nadstawieniu nogi z wyprostowanym kolanem przeciwnikowi próbującemu kopnąć piłkę. Grozi poważnymi urazami.
-
Napastnik – zawodnik, którego głównym zadaniem jest strzelanie bramek przeciwnikom. Zgodnie z taktyką ustawia się najdalej od własnej bramki.
-
Obrońca – zawodnik, którego głównym zadaniem jest zgodne z przepisami utrudnianie przeciwnikom strzelenia bramki.