W Łomży powstał Pomnik - Grób Dzieci Utraconych, czyli zmarłych wskutek poronienia. Pierwszy pochówek miał miejsce 9 czerwca o godz. 9.30.
"Rodzice po poronieniu, niezależnie od momentu w jakim ono nastąpiło, mają prawo do zabrania ze szpitala ciała własnego dziecka, mają prawo do zorganizowania dziecku pełnego pogrzebu wg Instrukcji obowiązującej w Diecezji Łomżyńskiej z dnia 22 lutego 2011 r., mają prawo odwiedzać grób swego dziecka, modlić się tam, mają prawo do żałoby. Nie zawsze jednak z prawa tego korzystają, nie zawsze też o nim wiedzą" mówił podczas pogrzebu ks. Jacek Kotowski, duszpasterz rodzin diecezji łomżyńskiej. "Tylko nieliczni rodzice decydują się na zabranie szczątek swojego dziecka ze szpitala, inni z różnych przyczyn, najczęściej z niewiedzy tego nie czynią. Stąd pomysł na Pomnik-Grób"
Łomża w kwestii pochówku dziecka zmarłego na skutek poronienia przyjęła szczególna drogę prawną. 22 maja 2012 roku na XXIX Sesji Rady Miasta, Radni na wniosek Prezydenta Łomży – Mieczysława Czerniawskiego – przegłosowali jednogłośnie uchwałę dotyczącą sprawienia pogrzebu dziecka martwo urodzonego przez miasto Łomża. W myśl tej uchwały miasto angażuje się w pogrzeby dzieci zmarłych na skutek poronienia, niezależnie od czasu trwania ciąży.
"Jesteśmy w ten sposób drugim miastem w Polsce, które ma specjalną uchwałą uregulowany problem pogrzebów dzieci zmarłych na skutek poronienia. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pokrycie kosztów kremacji czy obsługę pogrzebu. Za decyzją Radnych kryje się bowiem ich odpowiedzialność za drugiego człowieka. Więcej: za tego najmniejszego, bezbronnego. A przecież to nasz stosunek do tych małych jest miarą naszego człowieczeństwa!" mówił ks. Kotowski.
Pierwszy pogrzeb dzieci zmarłych wskutek poronienia odbył się w sobotę 9 czerwca 2012 r. o godzinie 9.30 w parafii pw. Bożego Ciała w Łomży przy ulicy Przykoszarowej. Przewodniczył mu Biskup Janusz Stepnowski Pasterz Kościoła Łomżyńskiego a homilię wygłosił Biskup Stanisław Stefanek.
Całość słowa ks. Jacka Kotowskiego na: http://www.duszpasterstworodzin.lomza.pl
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.