Hiszpania poprosiła o unijną pomoc

Ministrowie gospodarki i finansów strefy euro zaakceptowali w sobotę podczas telekonferencji eurogrupy wniosek Hiszpanii o przyznanie jej sektorowi bankowemu pomocy w wysokości do 100 miliardów euro.

Czuwać nad realizacją planu pomocy dla Hiszpanii będzie Międzynarodowy Fundusz Wa­­lutowy. Jego dyrektorka, Christine Lagarde, uczestniczyła w telekonferencji eurogrupy.

Ogłoszony w Brukseli komunikat o decyzjach podjętych przez eurogrupę po trzygodzinnej telekonferencji podaje, że pomoc ta obejmuje "materac bezpieczeństwa", a środki będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji (ESM).

Eurogrupa uzależnia pomoc od przeprowadzenia "konkretnych reform" w hiszpańskim sektorze finansowym, w tym "planów restrukturyzacji" zgodnych z unijnymi normami pomoc państwowej i polityką horyzontalnych reform strukturalnych.

Podkreśla też, że będzie "uważnie" śledziła, czy Hiszpania realizuje swój obecny program cięć oszczędnościowych w celu wyeliminowania nadmiernego deficytu i przeprowadza reformy strukturalnej.

"Eurogrupa ufa, że Hiszpania wywiąże się ze swych zobowiązań dotyczących (zmniejszenia) nadmiernego deficytu i reform strukturalnych w celu skorygowania gospodarki zachwianej w skali makro"- podkreśla tekst komunikatu.

Znalazło się w nim także stwierdzenie, według którego "postęp w tych dziedzinach będzie ściśle i regularnie badany równolegle do udzielanej pomocy finansowej".

"Eurogrupa popiera wysiłki hiszpańskich władz zmierzające do wykonywania zaleceń dotyczących restrukturyzacji sektora finansowego i wita z zadowoleniem dążenie do poszukiwania w tym celu pomocy finansowej u państw strefy euro" - podkreślają ministrowie strefy euro.

W komunikacie podkreśla się też, że kraje strefy euro uważają wysokość pożyczki za wystarczającą dla pokrycia "wszystkich możliwych potrzeb kapitałowych przewidzianych w diagnozie, której sporządzenie rząd hiszpański polecił zagranicznym ekspertom".

Udzielenie pomocy Hiszpanii, jak to odkreślił na sobotniej konferencji prasowej w Madrycie hiszpański minister gospodarki, Luis de Guindos, nastąpi w formie "pożyczki"

"Nie ma to absolutnie nic wspólnego z akcją ratowniczą", lecz jest pożyczką, którą bank hiszpański otrzymuje na bardzo korzystnych warunkach. Zostaną one określone w najbliższych dniach" - oświadczył de Guindos.

Szef resortu gospodarki w rządzie konserwatystów zapewnił, że przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pomocy Hiszpanii "nie postawiono żadnych dodatkowych warunków", a "jedyne warunki przedstawiono samym bankom", które będą musiały zwrócić pożyczone pieniądze.

"To pożyczka, której Europa udziela nam na nadzwyczajnych, wyjątkowych warunkach" - zapewnił hiszpański minister, wyrażając nadzieję, że zmniejszy ona presję rynków na Hiszpanię.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
4°C Poniedziałek
dzień
5°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »