Ortodoksi podejrzani o napisy na ścianach Yad Vashem

Antysyjonistyczne napisy po hebrajsku, w tym podziękowanie dla Hitlera za Szoah, odkryto w poniedziałek na ścianach instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Według rzecznika policji zbezczeszczenia placówki mogli dokonać ultraortodoksyjni żydowscy ekstremiści.

Nieznani sprawcy umieścili w nocy z niedzieli na poniedziałek na ścianach budynków instytutu około dziesięciu napisów - podała agencja dpa, powołując się na rzeczniczkę Yad Vashem, Esti Jaari.

Jedno z wypisanych sprayem haseł, "Hitlerze, dziękujemy za Szoah" umieszczono na murze niedaleko wejścia do Instytutu Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu. Inny napis głosił: "Syjoniści chcieli Holokaustu". Według dpa najbardziej ucierpiał pomnik na placu im. Warszawskiego Getta.

Jak powiedział rzecznik policji Micky Rosenfeld, śledztwo prowadzone jest w wielu kierunkach. Za prawdopodobne uznał, że za zbezczeszczenie instytutu odpowiedzialność ponoszą "ultraortodoksyjni żydowscy ekstremiści". Wcześniej twierdził, że sprawcami mogły być także dzieci lub wandale.

Jeden z napisów zawiera - według agencji dpa - apel do polskiego rządu, by "uniemożliwił syjonistom dalszego organizowania w Auschwitz zmanipulowanych ceremonii rocznicowych". Podpis czerwoną farbą pod tym graffiti głosi: "Bogobojne światowe żydostwo".

"Jesteśmy zaszokowani i oburzeni tym przejawem palącej nienawiści do syjonistów i syjonizmu" - powiedział szef Yad Vashem, Awner Szalew. Swoim czynem sprawcy przekroczyli "czerwoną linię" - dodał. Prowokacyjne graffiti potępił też izraelski minister oświaty Gideon Saar.

Agencja dpa przypomina o istnieniu wśród Żydów ortodoksyjnych nurtów, które odrzucają nowoczesne państwo Izrael jako "bluźnierstwo wobec Boga". Ich zdaniem żydowskie państwo może stworzyć jedynie Mesjasz - pisze niemiecka agencja.

Powołany w 1953 roku Yad Vashem bada i dokumentuje zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Jest również miejscem pamięci o ofiarach Holokaustu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
9°C Środa
rano
16°C Środa
dzień
17°C Środa
wieczór
14°C Czwartek
noc
wiecej »