Sprowadzanie aktu seksualnego do przyjemności prowadzi do instrumentalizacji osoby - mówił abp Henryk Hoser na zakończenie cyklu spotkań dla osób pracujących z małżeństwami.
Przez ostatnie miesiące katecheci, kapłan oraz osoby zaangażowane na rzecz rodzin z obu warszawskich diecezji mieli okazję pogłębić swoją w wiedzę z zakresu szeroko pojętej problematyki rodzinnej oraz wymienić się własnym doświadczeniem.
Jednym z poruszanych tematów była ewangelizacja współżycia małżeńskiego. W trakcie ostatniego wykładu 16 czerwca abp Henryk Hoser mówiąc o zagrożeniach współczesnej cywilizacji zwrócił uwagę na coraz bardziej rozprzestrzeniający się hedonizm i kulturę bezwstydu.
Nawiązując do myśli starożytnych filozofów, biskup warszawsko-praski przestrzegał przed zgubnymi konsekwencjami skupiania całego swojego życia na przyjemności. Jak podkreślił, Kościół katolicki nie jest jej przeciwnikiem, ale przypomina, że zadowolenie jest jedynie gratyfikacją realizacji jakiegoś podstawowego dobra. Natomiast sprowadzanie aktu seksualnego tylko do przyjemności grozi instrumentalizacją człowieka. Tymczasem akt ten jest jednym z ważnych elementów komunikacji międzyludzkiej i ma służyć m.in. podtrzymywaniu więzi w małżeństwie - powiedział abp Hoser dodając, że przed uprzedmiotowieniem chroni nas wstyd.
Tymczasem, jak zauważył hierarcha, współczesna kultura odrzuca wstyd, traktując go jako swego rodzaju stereotyp, który przeszkadza człowiekowi w normalnym funkcjonowaniu. Konsekwencją tego jest coraz bardziej popularna kultura bezwstydu wyrażająca się m.in. w modzie, która eksponując wartości ciała, redukuje osobę ludzką do jej zdolności seksualnych, co owocuje brakiem zdolności życia wewnętrznego, zapotrzebowania na wartości religijne czy nawet na kulturę wyższą - powiedział abp Hoser. Dodał, że przełamywanie bariery wstydu prowadzi do ukazywania intymności ludzkiego przeżycia, a tym samym do jego banalizacji.
Zdolności absorpcji wstydu ma tylko prawdziwa, czysta miłość, ponieważ tylko w takiej relacji nie istnieje niebezpieczeństwo instrumentalizacji człowieka - podkreślił bp warszawsko-praski.
Spotkało odbyło się w ramach Podyplomowego Studium Relacji Interpersonalnych UKSW, organizowanego wraz z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.