Metropolita Hilarion Ałfiejew z patriarchatu moskiewskiego pragnie umocnić chrześcijan w Chinach. Przed wizytą u prawosławnych w Pekinie zatrzymał się w Kraju Chabarowskim w Federacji Rosyjskiej na pograniczu chińskim.
Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego poinformował kleryków seminarium duchownego w Chabarowsku o dialogu prowadzonym z autonomicznym Kościołem Prawosławnym Chin i o wspólnym dążeniu do normalizacji stosunków rosyjskiego prawosławia z tym Kościołem. W chabarowskim seminarium metropolita Hilarion podkreślił, że okręg dalekowschodni Federacji Rosyjskiej stanowi forpocztę Rosji na granicy z wielkim Państwem Środka, stąd konieczna jest znajomość języka i kultury tego południowego sąsiada. Patriarchat moskiewski i władze ChRL zmierzają do otwarcia wszystkich pozamykanych w Chinach cerkwi.
W Pekinie, Szanghaju i innych rejonach Chin mieszka 15 tys. wyznawców prawosławia, którymi opiekuje się dwóch kapłanów chińskich w podeszłym wieku. Od ponad trzystu lat w Chinach obecna jest misja rosyjskiego prawosławia. W seminarium w Chabarowsku wprowadzono teraz nowy kierunek studiów, przygotowujący specjalistów w zakresie języka i kultury chińskiej, którzy w przyszłości wesprą działanie misji rosyjskiego prawosławia w ChRL.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.