Brigitte Engerer, najbardziej błyskotliwa interpretatorka Schumana i Czajkowskiego, miała 59 lat. Nie podano przyczyny jej śmierci.
Urodzona w Tunisie artystka rozpoczęła naukę muzyki w wieku pięciu lat. Gdy miała 15 lat zdobyła pierwszą nagrodę w klasie fortepianu Konserwatorium Paryskiego, a rok później jako laureatka konkursu Margueritte Long, przyjęła zaproszenie Konserwatorium Moskiewskiego. W Moskwie doskonaliła pięć lat swoją grę w klasie Stanisława Neuhausa i jak podał w komunikacie jej agent, "w jakiejś części pozostała na zawsze rosyjska".
Engerer wygrała konkursy im. Piotra Czajkowskiego i królowej Elżbiety Belgijskiej. Herbert von Karajan zaproponował jej współpracę z Filharmonią Berlińską i odtąd, zapraszana przez największych dyrygentów - Daniela Barenboima, Zubina Mehtę, Mścisława Rostropowicza, Seiji Ozawę - podróżowała po świecie z najlepszymi orkiestrami.
Od 1992 roku wykładała w konserwatorium w Paryżu. Prowadziła również kursy mistrzowskie.
Pianistka wystąpiła ostatni raz 12 czerwca w paryskim Theatre des Champs-Elysees, gdzie zagrała koncert Schumanna.
Według Neuhausa należała do grona "najbardziej błyskotliwych i oryginalnych pianistów swego pokolenia", a jej grę cechował duch romantyzmu, rozmach, perfekcyjna technika i wrodzona łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością.
W dyskografii Engerer znajdują się utwory Schumanna, Czajkowskiego, Liszta, Chopina (m.in. wszystkie nokturny), Beethovena, Griega i Rachmaninowa.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.