Wojna na włosku?

Wojska wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi ostrzelały miasto Dajr az-Zaur w pobliżu granicy Syrii z Irakiem. Zginęło co najmniej 28 osób.

Wśród zabitych są trzy kobiety i kilkoro dzieci z dzielnicy al-Hamidija i okolic starego lotniska - podało źródło szpitalne, dodając, że bilans ofiar ostrzału jest prawdopodobnie wyższy, ponieważ w kostnicy znajdują się jeszcze niezidentyfikowane zwłoki.

Według działaczy opozycji ostrzał okolic starego lotniska położonego na skraju miasta rozpoczął się po południu w piątek, po dezercji co najmniej 30 członków Hadżdżany - pograniczników, którzy mają bazę w tym rejonie. Ostrzał al-Hamidii nastąpił po odparciu przez Wolną Armię Syryjską ataku czołgów na tę dzielnicę.

Dajr az-Zaur jest stolicą prowincji o tej samej nazwie; główny ropociąg z prowincji prowadzi do rafinerii w Hims i do terminalu nad Morzem Śródziemnym.

Tymczasem syryjskie dowództwo wojskowe potwierdziło w nocy z piątku na sobotę zestrzelenie tureckiego samolotu. Znajdował się on w przestrzeni powietrznej Syrii, nad jej wodami terytorialnymi. Szef dyplomacji Iraku na konferencji prasowej w Bagdadzie z ministrami spraw zagranicznych Polski, Szwecji i Bułgarii ostrzegł:

- Zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu wojskowego oznacza poważną eskalację syryjskiego konfliktu.

Hosziar Mahmud Zebari podkreślił, że przedmiotem największego zaniepokojenia Iraku jest groźba rozlania się syryjskiego kryzysu na kraje sąsiednie. Gdyby ten konflikt miał przybrać formę otwartej wojny o podłożu religijnym lub wojny domowej, miałoby to wpływ na Irak, Liban, Jordanię i Turcję - dodał.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Bułgarii i Szwecji - Radosław Sikorski, Carl Bildt i Nikołaj Mładenow - przybyli do Bagdadu z Bejrutu, gdzie przeprowadzili w piątek rozmowy z politykami libańskimi. Ich podróż odbywa się w ramach wspieranej przez UE inicjatywy mającej wesprzeć poszukiwanie rozwiązania syryjskiego kryzysu. W poniedziałek ministrowie mają przedstawić swe ustalenia na spotkaniu szefów dyplomacji państw unijnych w Luksemburgu.

"Irak jest częścią tego regionu, Irak jest częścią rozwiązania. To ważne, by kraje, które są najbardziej dotknięte, ale też mają zapewne największe możliwości wpływania na rozwój sytuacji w Syrii, były w pełni włączone w te wysiłki" - powiedział minister Bildt na konferencji prasowej w Bagdadzie.

Prezydent Turcji Abdullah Gul oświadczył w sobotę, że zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu wojskowego nie zostanie zignorowane. Przyznał jednak, że z powodu dużej prędkości maszyna mogła tymczasowo naruszyć przestrzeń powietrzną Syrii.

Stosunki między Syrią i Turcją, niegdyś bliskimi sojusznikami, znacznie pogorszyły się po wybuchu w Syrii powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi w marcu 2011 roku. Analitycy obawiają się, że incydent z samolotem może doprowadzić do poważnego kryzysu między Ankarą i Damaszkiem.

W czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie poinformowało, że już ponad 15 tys. osób, w większości cywilów, zostało zabitych w Syrii od wybuchu w połowie marca zeszłego roku powstania przeciwko reżimowi Asada. Na terytorium Turcji znalazły schronienie dziesiątki tysięcy Syryjczyków uciekających przed działaniami wojennymi w ich kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »