Pożary w stanie Kolorado ogarnęły blisko 6 tys. hektarów; ewakuowano ponad 40 tys. osób. Z ogniem walczy 25 wojskowych śmigłowców i 4 samoloty transportowe C-130. Połowa federalnych sił strażackich stara się ugasić pożar w Kolorado - podał w środę Biały Dom.
Silne wiatry pchnęły szybko rozprzestrzeniający się ogień ku obrzeżom Colorado Springs i w pobliże ulokowanej w tym mieście Bazy Sił Powietrznych USA "Schriever".
Liczące około 650 tys. mieszkańców Colorado Springs jest drugim pod względem wielkości miastem stanu.
Szef tamtejszej straży pożarnej Rich Brown poinformował w środę po południu (czasu lokalnego), że "monstrualny pożar nie jest jeszcze w najmniejszym stopniu opanowany".
Płonące drzewa i zarośla w rejonie malowniczego Waldo Canyon, u stóp popularnej wśród turystów góry Pikes Peak, spowite są olbrzymią chmurą dymu, której wysokość sięga ponad 6 tys. metrów.
Walkę z żywiołem utrudniała początkowo wyjątkowo sucha i upalna pogoda oraz silne wiatry. Wysuszone drzewa i krzewy płoną jak pochodnie. Później nadeszły burze i zmienne wiatry, które również utrudniły pracę strażaków i ochotników.
Władze zmuszone zostały do zamknięcia wielu dróg oraz linii kolejowej przewożącej turystów w rejonie Pikes Peak. Szczyt tej góry odwiedza zazwyczaj najwięcej turystów na świecie, po japońskiej wulkanicznej górze Fuji.
Ogniska pożarów znajdują się też w kilku innych miejscach stanu Kolorado a także w sąsiednim stanie Utah.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.