Łatwiej wyjedziesz z Polski

Klub PO zapowiada projekt, który ma ułatwić obywatelom wyrabianie paszportów. Wniosek paszportowy będzie można złożyć w każdym urzędzie wojewódzkim, a nie tylko tym zgodnym z miejscem zameldowania. Ułatwione ma być też m.in. wydawanie paszportu tymczasowego.

Marek Wójcik (PO) przekonywał na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że jego klub stara się "upraszczać procedury administracyjne i likwidować te przepisy, które stanowią bariery utrudniające życie Polakom". "Jedną z takich barier jest konieczność załatwiania wszystkich spraw związanych z paszportami w urzędzie wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania - podkreślił poseł Platformy. - Polacy są coraz bardziej mobilni, często pracują poza miejscem zamieszkania, żeby załatwić sprawy związane z dokumentami paszportowymi, muszą brać dni wolne.

Wójcik zaznaczył, że w Polsce funkcjonuje centralna ewidencja wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych i "w oparciu o nią należy +odmiejscowić+ procedurę wydawania paszportów tak, by obywatele mogli załatwiać te sprawy w tych urzędach wojewódzkich, w których będzie im najwygodniej".

Ułatwiony ma być również dostęp do paszportów tymczasowych. Jak powiedział poseł, do tej pory były one wydawane w przypadkach losowych, takich jak leczenie za granicą, choroba czy pogrzeb. "Chcielibyśmy, by paszporty tymczasowe mogły być wydawane również w związku podejmowaniem obowiązków zawodowych za granicą" - dodał poseł PO.

PO chce także ułatwić procedurę wydawania drugiego paszportu. "Jeśli w podstawowym paszporcie jest stempel z kraju, który jest w konflikcie z innym krajem i to uniemożliwia wjazd - argumentował Wójcik. - Taka sytuacja często ma miejsce na granicy z Izraelem. Często jest tak, że niektóre państwa arabskie nie wpuszczają obywateli, którzy mają w paszportach stemple izraelskiej kontroli granicznej. Chcemy, by także sprawy związaną z wydaniem drugiego paszportu można było załatwić w urzędzie wojewódzkim, do którego ma się najbliżej".

Projekt ma być złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PASZPORTY, PO, SEJM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
8°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
13°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
wiecej »