Zniszczenia na Dolnym Śląsku i Warmii

Anomalie pogodowe, których w ostatnich dniach doświadczamy w całym kraju, poczyniły znaczne zniszczenia zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Warmii.  Caritas legnicka, świdnicka i warmińska organizują pomoc dla mieszkańców, doświadczonych przez ogromne ulewy i burze, które podtopiły wiele domowych gospodarstw

Z powodu intensywnych opadów deszczu w siedmiu miejscowościach zachodniej i południowej części woj. dolnośląskiego ogłoszono alarm powodziowy. Według IMGW gwałtowne burze potrwają do niedzieli. Tymczasem rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze.

Jak poinformowano dziennikarzy w piątek podczas konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, alarm powodziowy obowiązują w powiecie złotoryjskim i lubańskim, Jeleniej Górze oraz mieście i gminie Gryfów Śląski (powiat lwówecki), mieście i gminie Olszyna (powiat lubański), mieście i gminie Nowogordziec (powiat bolesławiecki) oraz mieście Zawidów (powiat zgorzelecki). Prądu nie ma 10 tys. mieszkańców Dolnego Śląska z powodu powalonych drzew i gałęzi. Awarie są usuwane na bieżąco.

We wszystkich tych miejscach - jak mówiła wicewojewoda dolnośląski Ewa Mańkowska - doszło do lokalnych podtopień, zalania posesji. "Trzeba było ewakuować ludzi, kilkoro dzieci z przedszkola" - mówiła. W sumie ewakuowano ponad 60 osób. Najwięcej, bo aż 20 zostało ewakuowanych w Olszynie, gdzie woda zaczęła przybierać najszybciej. Z kolei dzieci ewakuowano z przedszkola w Gryfowie Śląskim. Jednak jak zapewniły służby wojewody wszędzie ewakuacja przebiegała spokojnie i nigdzie nie było zagrożenia dla życia ludzkiego.

Z powodu intensywnych opadów deszczu wiele dróg, zwłaszcza wojewódzkich w powiecie złotoryjskim i okolicach Jeleniej Góry zostało podmytych lub uszkodzonych napływającym błotem. W Jeleniej Górze nieprzejezdna pozostaje droga krajowa nr 3 w okolicach Kaczorowa. Ponadto został uszkodzony wiadukt kolejowy. Uszkodzeniu uległo także kilka mostów w powiecie złotoryjskim.

Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Ryszard Kosierb ostrzegł, że masy ciepłego powietrza, intensywne opady deszczu i gwałtowne burze będą przechodzić przez Dolny Śląsk do niedzieli przynajmniej. "Największy opad przewidziany jest w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Ślęzy, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru i Nysy Łużyckiej" - powiedział. Dodał, że największe opady wystąpią w nocy z piątku na sobotę raz z soboty na niedzielę.

Taka pogoda - zdaniem dyrektora - może doprowadzić do kolejnych podtopień i występowania wody z rzek, bowiem ziemia już w tej chwili jest nasiąknięta i nie przyjmuje kolejnej masy wody.

Wojewódzki sztab szacuje straty i postara się - mówiła Mańkowska - jak najszybciej przystąpić do wypłacania jednorazowych zasiłków celowych w wysokości od 2 do 6 tys. zł.

Anomalie pogodowe poczyniły znaczne zniszczenia zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Warmii.  Caritas legnicka, świdnicka  i warmińska organizują pomoc dla mieszkańców, doświadczonych przez ogromne ulewy i burze, które podtopiły wiele domowych gospodarstw.

Wg Caritas na pomoc oczekuje ponad tysiąc rodzin i osób indywidualnych. Władze samorządowe informują, że niektóre miejscowości będą bez prądu przez kilka dni.

Osoby poszkodowane przez nawałnice mogą otrzymać od Caritas również pomoc żywnościową, w ramach realizacji programu PEAD. Na podstawie listy sporządzonej przez władze miasta, mieszkańcy z Legnicy i Świdnicy otrzymają już dziś artykuły mleczne: mleko, sery i masło.

Od 10 lipca, kiedy rozpocznie się drugi etap realizacji europejskiego programu, poszkodowani mogę otrzymać również konserwy, dżemy, kaszę, ryż i klopsy w sosie pomidorowym.  Pomóc jest możliwa dzięki współpracy z Agencją Rynku Rolnego, która wyraziła zgodę na przekierowanie dostaw artykułów spożywczych z magazynów Caritas do najbardziej poszkodowanych diecezji w Polsce.

Osoby, które chciałaby otrzymać artykuły spożywcze, proszone są o kontakt:

LEGNICA
Siedziba Caritas Diecezji Legnickiej
ul. Okrzei 22
ks. Tomasz Biszko, tel. 76/724 43 00

ŚWIDNICA
NZOZ Świdnica
ul. Przyjaźni 2
ks. Jan Gargasewicz, tel. 74/851 24 19 wew. 23.

Więcej n/t pomocy na http://www.caritas.pl/

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POGODA, POWÓDŹ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »