To nie do pogodzenia!

Problem księży-dysydentów, sytuacja lefebrystów oraz nadużycia wobec nieletnich – to główne tematy, jakie podjął prefekt Kongregacji Nauki Wiary w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Süddeutsche Zeitung.

Abp Gerhard Ludwig Müller nawiązał w pierwszym rzędzie do tzw. inicjatywy proboszczów, czyli akcji zatytułowanej „Wezwanie do nieposłuszeństwa”, pod którą podpisało się ok. 400 austriackich księży, żądających liberalnych zmian w Kościele katolickim. Niemiecki hierarcha przypomniał w tym kontekście, że inicjatywa ta promuje pojmowanie Kościoła jako rzeczywistości kształtowanej wyłącznie przez ludzi i na mocy zmiennych gustów danego czasu. A tego nie da się pogodzić z wiarą katolicką – wyjaśnił abp Müller.

W kontekście dialogu z lefebrystami prefekt Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że nie da się katolicyzmu pogodzić z dystansem od nauczania Kościoła. „Jeśli lefebryści chcą jedności, to muszą przyjąć fakt, że Sobór Watykański II jest dla Kościoła wiążący – stwierdził abp Müller. – Można dyskutować o deklaracji na temat środków przekazu, ale stwierdzenia dotyczące żydów, wolności religijnej czy praw człowieka mają skutki dogmatyczne. Tego nie da się odrzucić bez skutków dla katolickiej wiary” – dodał.

Z kolei w kwestii przestępstw seksualnych prefekt Kongregacji Nauki Wiary powtórzył, że przemoc w tej dziedzinie jest przestępstwem i grzechem, zwłaszcza gdy dokonuje się względem dzieci. Duchowni winni tego rodzaju wykroczeń powinni odpowiadać zarówno przed trybunałem świeckim, jak i władzami kościelnymi. „Niczego nie ukrywamy, niczego nie lekceważymy” – dodał abp Müller. Natomiast w kontekście pracy Kościoła stwierdził, że nie powinien się on zamykać w kręgu elity najwierniejszych katolików. „Tak mocni, jak i słabi w wierze mają swoje miejsce w domu Pana – oświadczył niemiecki hierarcha. – Dlatego Kościół jest otwarty i na tych, którzy wątpią”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
wiecej »