Reklama

W.Brytania: Odwołanie władz w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów

Nadzwyczajny Zjazd zrzeszającego weteranów II Wojny Światowej Stowarzyszenia Polskich Kombatantów odwołał jego władze, protestując w ten sposób przeciw wyprzedaży majątku i stopniowej likwidacji tej zasłużonej organizacji.

Reklama

Jak informuje komunikat prasowy SPK Wielka Brytania z poniedziałkową datą rozesłany do mediów polonijnych we wtorek "celem zjazdu było powstrzymanie starych władz od likwidacji organizacji SPK Wielka Brytania oraz likwidacji poszczególnych klubów i kół terenowych".

"Wyprzedaż majątku bez zgody członków wbrew Statutowi SPK doprowadziła do utraty prawie 50 proc. całości majątku" - napisano w komunikacie. Duże wzburzenie członków wywołała zwłaszcza likwidacja koła SPK w Manchesterze przez ustępujące władze. Po wojnie Manchester był drugim po Londynie największym skupiskiem polskich politycznych emigrantów.

Nadzwyczajny zjazd z udziałem 872 osób (51 proc. ogółu członków), który w czasie minionego weekendu odbył się w Leicester odwołał jednogłośnie cały Zarząd Główny SPK Wielka Brytania, wszystkich powierników Fundacji SPK, członków Komisji Rewizyjnej, prezesa Sądu Koleżeńskiego i dyrektorów spółki PCA Ltd (zarządzającej gospodarką Stowarzyszenia).

Uczestnicy zjazdu uznali, że forsowany przez władze SPK program likwidacji organizacji jest niezgodny ze statutem i sprzeczny z wolą większości członków.

Zjazd wybrał nowy Zarząd, nowych dyrektorów PCA Ltd i nowy Komitet Rewizyjny. Na nowego prezesa wybrano Wiktora Moszczyńskiego z Londynu i czterech wizeprezesów z oddziałów terenowych.

SPK odegrało ogromną rolę w historii polskiej emigracji niepodległościowej w W. Brytanii. Wspierało inicjatywy polityczne, wydawało pisma, kultywowało pamięć i dorobek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, koordynowało także działalność polskich organizacji kombatanckich rozproszonych w świecie.

Majątek organizacji to głównie domy kombatanta, w których mieściły się kluby. Sprzedaży niektórych z nich m.in. w Reading towarzyszyły duże kontrowersje. Argumentowano, że zarząd nie ma mandatu do sprzedaży majątku, będącego dobrem społecznym, powstałym ze składek i że domy kombatanta mogą służyć imigrantom niedawno przybyłym z Polski.

Nowe media powstałe w ostatnich latach w planach sprzedaży majątku SPK dopatrywały się nawet "przekrętów" i oskarżały stare władze o to, że nie mają pomysłu na działalność.

Ostatnio planom sprzedaży budynku - Ogniska Polskiego przy reprezentacyjnej Exhibition Road w Londynie sprzeciwili się jego członkowie odwołując wieloletniego prezesa. Nie zdołano jednak zapobiec sprzedaży ośrodka księży Marianów w Fawley Court niedaleko Henley nad Tamizą. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama