Reklama

Romney odwiedził Westerplatte

Przebywający z dwudniową wizytą w Polsce Mitt Romney, prawdopodobny kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA, w poniedziałek po południu odwiedził gdańskie Westerplatte. Polityk złożył wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Reklama

Romneyowi towarzyszyli na Westerplatte jego żona, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz.

Przed złożeniem biało-czerwonego wieńca amerykański polityk usłyszał z ust Machcewicza krótką historię tego miejsca. "Był on bardzo zadziwiony, że 200 polskich żołnierzy było w stanie przez tydzień bronić Westerplatte, prosił o szczegóły, w tym te dotyczące umocnień, ale był też ciekaw dalszych losów żołnierzy i tego, czy pamięć o nich jest kultywowana" - powiedział dziennikarzom Machcewicz.

Przed wizytą na Westerplatte Romney spotkał się w Gdańsku z premierem Donaldem Tuskiem i b. prezydentem Lechem Wałęsą. W planach Romney ma jeszcze wizytę na gdańskim placu Solidarności, gdzie ma złożyć wiązankę kwiatów przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. W poniedziałek wieczorem odleci do Warszawy, gdzie we wtorek przed południem w Belwederze przyjmie go prezydent Bronisław Komorowski.

W stolicy prawdopodobny kandydat republikanów na urząd prezydenta USA spotka się też z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Będzie miał też wystąpienie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego zatytułowane: "Stany Zjednoczone - Polska: Relacje i Wartości Wolności". Polityk złoży również kwiaty przed pomnikami Bohaterów Getta i Powstania Warszawskiego oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45, to jedno z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza - do 7 września 1939 roku.

Do dziś na terenie składnicy przetrwała część wojskowych obiektów, w tym jedna z wartowni i ruiny koszar. W 1946 roku utworzono tu symboliczny cmentarzyk z nazwiskami poległych na Westerplatte polskich żołnierzy, a w 1971 r. pochowano na nim sprowadzone z Włoch prochy mjr. Sucharskiego. W 1966 r. na półwyspie stanął ok. 23-metrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Od kilku lat nad terenem byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej pieczę sprawuje powstające w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej. Trzy lata temu placówka urządziła na półwyspie plenerową wystawę prezentują historię Westerplatte - od powstania półwyspu, poprzez przełom XIX i XX wieku, kiedy to działał tutaj kurort, po czasy współczesne. Największa część ekspozycji poświęcona jest samej obronie składnicy i kampanii polskiej z 1939 roku oraz okupacji niemieckiej.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama