Benedykt XVI pozdrowił uczestników Światowego Dnia Modlitw o Pokój, który odbywa się 3 i 4 sierpnia na Górze Hiei w pobliżu Kioto w Japonii.
Po raz pierwszy został on zorganizowany 25 lat temu i ta rocznica jest okazją papieskiego przesłania. Dokument został przekazany na ręce Kojuna Handa, najwyższego kapłana w buddyjskim klasztorze w Hiei, a także odczytany podczas spotkania przez przebywającego z wizytą w Japonii abp. Pier Luigiego Celatę, emerytowanego sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Ojciec Święty wyraża radość z kolejnego wydarzenia będącego pokłosiem spotkania w Asyżu z 1986 r. zwołanego przez bł. Jana Pawła II. Wskazuje także, iż zgromadzenie na Górze Hiei należy do ważniejszych tegorocznych inicjatyw, wnoszących konkretny wkład w dialog między wyznawcami różnych religii.
Benedykt XVI wyraża nadzieję, że spotkanie pozwoli zwierzchnikom religijnym znaleźć właściwą odpowiedź na pytanie, jak w duchu solidarności wzajemnie sobie pomagać w sytuacjach klęsk żywiołowych. „Z chrześcijańskiej perspektywy miłość ofiarowana tym, którzy cierpią, jest odzwierciedleniem miłości Boga, który tak umiłował świat, że posłał tam swego umiłowanego Syna – czytamy w dokumencie. – Myślę tu szczególnie o zeszłorocznym trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziło północno-wschodnią Japonię, powodując straszne konsekwencje dla całego narodu. Jakże pokrzepiającym było zobaczenie wtedy skutecznego działania liderów religijnych w dawaniu nadziei i wsparcia, jak również rady i pociechy tym, którzy ucierpieli”. Papież dodaje, że te tragiczne wydarzenia udowadniają, iż ludzie różnych wyznań są w stanie wzajemnie współpracować dla dobra człowieka.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.