Z okazji zbliżającej się uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Gość” przygotował prezent dla wszystkich czytelników. Płyta „Ave Maria” zawiera najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej poświęcone Maryi.
Nagrania zostały zrealizowane w bazylice Mariackiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Redakcja ma nadzieję, że ta muzyka pomoże w przeżywaniu wzniosłej tajemnicy Wniebowzięcia.
Poza tym w "Gościu Niedzielnym":
Gość Niedzielny: Uratować Asię Bibi [Joanna Bątkiewicz-Brożek]
O dramatycznej sytuacji Asii Bibi, chrześcijanki skazanej na śmierć za bluźnierstwo, oraz historii jej uwięzienia, opowiada Anne-Isabelle Tollet, była korespondentka francuskiej telewizji France 24 w Pakistanie. Kiedy we Francji ukazała się książka „Bluźnierstwo” autorstwa Anne-Isabelle Tollet oraz Asii Bibi, dziennikarka musiała opuścić Pakistan, bo jej grożono. Wszystkie osoby, które pomagały Asii Bibi, zostały zamordowane. W niebezpieczeństwie są jej mąż oraz dzieci – w tamtejszej mentalności oni jako rodzina także popełnili bluźnierstwo, a za obrazę Mahometa grozi okrutna śmierć. Francuska dziennikarka mówi, że szansą na uwolnienie Asii Bibi jest apel rządów wszystkich państw i nacisk na Pakistan, który utrzymuje stosunki ekonomiczne z różnymi krajami Zachodu. „Gość Niedzielny” na swoich łamach zamieścił fragmenty książki „Bluźnierstwo”.
Gość Niedzielny: Cyryl, uczeń Nikodema [Andrzej Grajewski]
Po raz pierwszy patriarcha Moskwy i Wszechrusi odwiedzi Polskę. To ważne wydarzenie nie tylko dla relacji polsko-rosyjskich, ale również katolicko-prawosławnych. Cyryl I podczas swojej wizyty m.in. podpisze wraz z przewodniczącym Episkopatu Polski wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji. Cyryl I jest pierwszym zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego, który bardzo dobrze radzi sobie z mediami i potrafi wykorzystywać ich siłę w duszpasterstwie. Andrzej Grajewski stwierdza, że w kierowanej przez patriarchę Cyryla Cerkwi prawdopodobnie zwyciężył pogląd, aby dialogu z katolikami nie uzależniać od rozwiązania istniejących nadal kwestii spornych dotyczących zagadnień wewnętrznych, jak i prymatu Piotra. Patriarcha często podkreślał, że obowiązkiem obu Kościołów jest zajmowanie wspólnego stanowiska wobec wielu etycznych problemów współczesnej cywilizacji.
Gość Niedzielny: Kiedy zdechnie koń [Tomasz Rożek]
- „Im więcej pieniędzy Niemcy przeznaczają na tzw. zielone źródła energii, tym wyraźniej widać, że ambitny plan zielonej reformy energetycznej to zwykłe chciejstwo” – pisze w najnowszym „Gościu” Tomasz Rożek. Ambitne plany Angeli Merkel, by w ciągu 10 najbliższych lat 40 proc. energii powstawało z odnawialnych źródeł energii okazują się niemożliwe do zrealizowania. Pozostałe 60 proc. energii ma być wyprodukowane przez elektrownie konwencjonalne. Jednak pod naciskiem opinii publicznej Niemcy planują w najbliższym czasie zamknięcie elektrowni jądrowych. Niestety rewolucja energetyczna została zapowiedziana przez kanclerz Merkel bez konsultacji ze środowiskiem biznesowym. – „Realizowany bez planu i koordynacji projekt zaczyna się sypać. Póki co okazało się kołem zamachowym chińskiej gospodarki. Doszło do tego, że szybko rosnący popyt na panele słoneczne doprowadzi dwie niemieckie firmy Solon i Solar Millennium do bankructwa. Z kolei firmy Solarworld, Q-Cells i Conergy maj spore problemy finansowe. A powodem przeorania niemieckiej brany paneli jest konkurencja
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.