Myślicielka, mistyczka i męczenniczka

Dziś w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau o godz. 11.00 odbędzie się Msza święta koncelebrowana ku czci Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, współpatronki Europy.

Spotkanie z okazji 70-tej rocznicy śmierci Edyty Stein w Krakowie, 8.08.2012, godz. 19.00

Eminencje, Ekscelencje, Drodzy Uczestnicy dzisiejszego spotkania,

Serdecznie pozdrawiam wszystkich naszych gości, przybyłych na uroczystości z okazji 70-tej rocznicy śmierci Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża. Szczególnie serdecznie pozdrawiam: ks. kard. Pétera Erdö z Archidiecezji Esztergom-Budapeszt, Prymas Węgier, Przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europejskich; ks. kard. Joachima Meisnera, Arcybiskupa Kolonii; ks. biskupa Karl-Heinza Wiesemanna, biskupa diecezji Spira w Niemczech, który reprezentuje jednocześnie Konferencję Episkopatu Niemiec, ks. biskupa Franza Jozefa Marię Wiertza, biskupa diecezji Roermond w Holandii, ks. bp. Heinz-Güntera Bongartza, biskupa pomocniczego z diecezji Hildesheim w Niemczech, ks. bpa Stefana Zekorna, biskupa pomocniczego diecezji Münster z Niemiec.

pozdrawiam naszych polskich braci w biskupstwie: ks. kard. Franciszka Macharskiego – emerytowanego arcybiskupa krakowskiego, kard. Mariana Jaworskiego – emerytowanego metropolitę lwowskiego, ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, ks. arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, metropolitę wrocławskiego,  ks. abpa Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, ks. biskupa Jan Kopca, ordynariusza diecezji gliwickiej, ks. biskupa Tadeusza Rakoczego, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, współorganizatora naszego spotkania.

Jesteśmy w domu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie szczególnie odczuwamy obecność bł. Jana Pawła II. To on, jako Arcybiskup Krakowski, w czasie Soboru Watykańskiego II, u boku wielkiego Prymasa Tysiąclecia, uczestniczył w dialogu między Kościołem w Polsce i w Niemczech, zapoczątkowanym sławnym listem, w którym pojawiły się słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Dziś chcemy kontynuować ten dialog i poszerzać kontakty między naszymi Kościołami odwołując się do Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Szczególną patronką tego pojednania i dialogu, obok św. Maksymiliana Marii Kolbego, jest Edyta Stein - św. Teresa Benedykta od Krzyża. Jutro będziemy obchodzić 70-tą rocznicę jej śmierci.

Św. Teresa Benedykta od Krzyża w Oświęcimiu dała wielkie świadectwo miłości do Chrystusa i do Narody Wybranego dzieląc jego los w męczeńskiej śmierci. Beatyfikowana w Kolonii w 1987 roku i kanonizowana 11 października 1998 roku w Rzymie przez bł. Jana Pawła II stała się we współczesnych nam czasach symbolem przemian dokonujących się w kulturze i cywilizacji. Mimo tragicznego losu, św. Teresa Benedykta jest znakiem nadziei dla naszego świata, ponieważ niezwykłą miłością do Chrystusa i do swojego narodu pokazała, że miłość jest większa niż nienawiść i zło.

„Myślicielka, mistyczka i męczenniczka” – jak pisał Ojciec Święty Jan Paweł II w Liście Apostolskim Motu Proprio ogłaszającym św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża współpatronkami Europy (1.X.1999) – wpisała się na stałe w dzieje świata, jako rzeczniczka dialogu chrześcijaństwa ze współczesną myślą filozoficzną, a przez męczeńską śmierć stała się świadkiem miłości Boga do człowieka, która w pełni zrealizowała się w tajemnicy krzyża. Odważnie poszukiwała ostatecznej prawdy w trudzie pielgrzymowania aż do moment odkrycia jej w życiu kontemplacyjnym. Przyjęła dar łaski, dzięki któremu od poszukiwań filozoficznych doszła do osobistego spotkania z Chrystusem.

Spotkanie z Chrystusem pozwoliło św. Teresie Benedykcie jeszcze pełniej odkryć jej żydowskie korzenie i całkowicie zjednoczyć się z losem Izraela. Patrząc dziś na życie Edyty Stein dostrzegamy w tym świadectwie niewinnej ofiary z jednej strony naśladowanie Baranka-Żertwy oraz protest przeciw wszelkim przejawom łamania podstawowych praw człowieka, z drugiej zaś - zadatek nowego zbliżenia między żydami a chrześcijanami, które zgodnie z życzeniem wyrażonym przez Sobór Watykański II doprowadziło do wzajemnego otwarcia, budzącego nadzieje na przyszłość.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
wiecej »