Na Jasnej Górze zostało dziś poświęcone nowe wotum. Jest nim kamienna tablica z tekstem Jasnogórskich Ślubów Narodu, których autorem jest Prymas Stefan Wyszyński. Fundatorem tablicy jest Instytut Prymasa Wyszyńskiego w 70. rocznicę swego powstania.
Uroczystość poświęcenia odbyła się tuż przed główną Mszą odpustową. - Kamienna tablica, która zawiśnie na Jasnej Górze stanowi wotum wdzięczności Matce Bożej za 70 lat naszej służby Kościołowi i Ojczyźnie – powiedziała Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Dodała, że tekst Ślubów Jasnogórskich, które Prymas Wyszyński napisał w Komańczy w 1956 r., został wybrany dla przypomnienia tego szczególnego „programu odnowy moralnej narodu polskiego”.
W tekście Ślubów zawarte są m.in. wezwania do obrony budzącego się życia, nierozerwalności małżeństwa, troski o serca i umysły dzieci, miłość, sprawiedliwość, zgodę, pokój, walkę z przemocą, troski o głodnych, bezdomnych, płaczących. Wśród wyliczanych wad narodu są: lenistwo, lekkomyślność, marnotrawstwo, pijaństwo i rozwiązłość.
Jasnogórskie Śluby stały się programem moralnego odrodzenia Narodu, podjętym przez cały Kościół w Polsce: przez biskupów, kapłanów i lud Boży. Program ten nazwany został: "Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski" - podkreśliła.
Wotum to granitowa tablica o wymiarach 2 m x 1,60 m, na której znajduje się medalion z brązu. Na nim jest wizerunek kard. Stefana Wyszyńskiego, cały tekst Ślubów, herb prymasowski i podpis Prymasa Tysiąclecia oraz tabliczka z informacją o fundatorach wotum. Autorem projektu tablicy jest Grzegorz Witek, rzeźbiarz z Warszawy, uczeń prof. Jana Kucza, który jest autorem pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego znajdującego się na Jasnej Górze. Wotum powstawało pod artystyczną opieką profesora Kucza.
- Chcemy, by nasz dar był przypomnieniem o Ślubach Narodu, by one żyły w polskich sercach – powiedziała Grochowska.
Poświecenie wotum odbyło się dziś przed główną Mszą odpustową, sprawowaną z udziałem Episkopatu Polski, w czasie której Śluby te są ponawiane.
Instytut Prymasa Wyszyńskiego jest instytutem świeckim życia konsekrowanego , którego współzałożycielem i duchowym ojcem był kard.Stefan kard. Wyszyński. Powstał w 1942 roku. Jego charyzmatem jest tzw. maryjność eklezjalna i praca apostolska, tak, aby jak najwięcej ludzi oddało się Matce Bożej. Instytut od początku swojej działalności jest związany z sanktuarium na Jasnej Górze, które uważa za najważniejsze miejsce swojego posłannictwa. Jego dziełem jest Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego powołany do zabezpieczenia i upowszechniania dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia oraz Dom Pamięci Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. Instytut prowadzi także m.in. Sekretariat Misyjny Jeevodaya.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.