Dwadzieścia dwie miejscowości, a w nich świątynie zarówno katolickie, jak i prawosławne odwiedziła w Polsce peregrynująca „od oceanu do oceanu” w intencji obrony życia kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Na każdym etapie polskiej pielgrzymki, liczącej ponad 2 tys. kilometrów, witały ją tłumy wiernych.
Ikona została umieszczona w kaplicy Matki Bożej, gdzie przez całą noc z 22 na 23 sierpnia pielgrzymi uczestniczyli w modlitwie i adoracji.
Następnie obraz został zawieziony do Sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich. Do piekarskiej bazyliki ikonę wnieśli 23 sierpnia odświętnie ubrani górnicy. Hołd Maryi oddali tam przedstawiciele poszczególnych grup stanowych: dzieci - wśród nich mały Łukasz po wczesnej Komunii św., który dedykował Matce Bożej wykonanie znanej pieśni „Barka” na skrzypcach, młodzież, a także przedstawiciele rodzin.
Wizytę ikony wypełniły m.in. Godzina Miłosierdzia, Nieszpory Maryjne, Różaniec, Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Damiana Zimonia, Godzina Stanowa Sodalicji Niewiast, Godzina Stanowa Apostolstwa Dobrej Śmierci oraz Apel Jasnogórski. Po nim przewidziana została możliwość pozostania w bazylice na indywidualnym czuwaniu przy ikonie aż do godzin porannych. Odbył się ponadto panel dyskusyjny zorganizowany w katowickim Ośrodku im. Ks. Franciszka Blachnickiego. Tematem spotkania była odbudowa zniszczonego rodzicielstwa i przywracanie nadziei oraz dyskusja o zespole postaborcyjnym.
Ze Śląska ikona przybyła 24 sierpnia do Krakowa, do klasztoru oo. paulinów na Skałce. W świątyni tłumnie powitali ją mieszkańcy, którzy modlili się w intencji obrony życia. Na dziedzińcu zgromadziło się wiele sióstr zakonnych, księży oraz mieszkańców Krakowa, którzy uczestniczyli również w adoracji oraz Mszy św. „Jednoczymy się tutaj, aby gościć ikonę Matki Bożej Częstochowskiej i modlić się w intencji życia” – mówił o. Krzysztof Ościłowski OSPPE. „Ikona jest wierną kopią, oryginalnej wielkości, wykonaną techniką ikonograficzną i przedstawia Matkę Bożą, która jest znana i otaczana czcią na całym świecie” – podkreślił paulin.
Dzień później ikona przybyła do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W kaplicy przy relikwiach św. s. Faustyny Kowalskiej wierni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Ikonę powitały siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz wierni. W kaplicy przy relikwiach s. Faustyny wspólnie odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wizyta w Łagiewnikach przypadła dokładnie w 107. urodziny s. Faustyny, chociaż ta zbieżność dat nie była wcześniej zamierzona - zauważyła Ewa Kowalewska. Wczesnym popołudniem tego dnia ikona zatrzymała się też w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Wadowicach, a stamtąd przewieziono ją do Bielska-Białej. Tam, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa po całonocnym czuwaniu odprawiona została Msza św. na pożegnanie ikony.
Ikona Matki Bożej Częstochowskiej opuściła Polskę 26 sierpnia w Cieszynie, skąd przejęli ją Czesi, następnie uczynią to Słowacy. Na Węgrzech organizatorzy peregrynacji planują przewiezienie ikony w karecie zaprzęgniętej w sześć koni. Przez Włochy i Francję obraz Matki Bożej trafi do Irlandii i Wielkiej Brytanii. Peregrynacja zakończy się w Fatimie, blisko brzegów Atlantyku, gdzie ikona ma dotrzeć na Boże Narodzenie.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.