ETPC przeciw włoskiej ustawie o in vitro

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skrytykował jeden z przepisów włoskiej ustawy o zapłodnieniu in vitro, który ogranicza dostęp do badań poprzedzających implantację embrionów. Według trybunału włoskie prawodawstwo w tej dziedzinie jest niespójne.

Zadowolenie z orzeczenia wyrazili przeciwnicy ustawy, którzy uważają ją za zbyt restrykcyjną.

Trybunał rozpatrywał zażalenie złożone przez włoską parę, w której jedno z małżonków jest zdrowym nosicielem dziedzicznej mukowiscydozy (zwłóknienia torbielowatego). Szpital powołując się na przepis ustawy o sztucznym zapłodnieniu odmówił temu małżeństwu, niemającemu problemów z płodnością, prawa do przedimplantacyjnej genetycznej diagnozy embrionów, która pozwoliłaby ustalić obecność genu tej choroby.

Para skierowała sprawę do trybunału w Strasburgu, który we wtorek nakazał państwu włoskiemu wypłacenie odszkodowania w łącznej wysokości 17,5 tysiąca euro za straty moralne.

W orzeczeniu sędziowie ze Strasburga zwrócili uwagę na brak spójności włoskiego prawodawstwa, gdyż - jak zauważyli - jedna ustawa dopuszcza możliwość dokonania aborcji w przypadku stwierdzenia choroby genetycznej u płodu, a przepis ustawy o sztucznym zapłodnieniu wyklucza badania, które pozwoliłyby wykryć taką chorobę.

Orzeczenie trybunału będzie prawomocne za trzy miesiące, o ile żadna ze stron nie odwoła się od niego.

Włoski minister zdrowia Renato Balduzzi oświadczył, że oczekuje na uzasadnienie stanowiska ze Strasburga. Satysfakcję wyrazili małżonkowie, Rosetta Costa i Walter Pavan, którzy skierowali sprawę do trybunału.

Zadowoleni sa także przeciwnicy ustawy o sztucznym zapłodnieniu wywodzący się ze środowisk liberalnych i lewicowych, którzy natychmiast wyrazili nadzieję, że stanowisko Europejskiego Trybunału Praw Człowieka doprowadzi do jej zmiany przez następny włoski parlament.

"To bardzo ważne zwycięstwo, które uderza w prohibicjonizm włoskiego ustawodawstwa w sprawie in vitro" - oświadczyła zwolenniczka liberalizacji przepisów Filomena Gallo.

Jednak szefowa ośrodka badań nad bezpłodnością i sztucznym zapłodnieniem z uniwersytetu w Bolonii Eleonora Porcu zastrzegła, że upłynie wiele czasu, zanim coś zmieni się w przepisach w tej sprawie we Włoszech.

Radio Watykańskie informując o orzeczeniu przypomniało stanowisko Kościoła, który jest przeciwny metodzie in vitro, a badania nad embrionami uważa za niebezpieczne zbliżanie się do eugeniki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
19°C Sobota
rano
27°C Sobota
dzień
28°C Sobota
wieczór
24°C Niedziela
noc
wiecej »