◊ Peregrynacja ikony Matki Bożej Częstochowskiej przez świat w obronie życia rozpoczęła się na Słowacji. Ma ona wymiar ekumeniczny i potrwa w tym kraju do 8 września.
Uroczyste przywitanie obrazu odbyło się w bratysławskim kościele Świętej Rodziny – miejscu, w którym Jan Paweł II wyniósł na ołtarze pierwszą w historii Słowaczkę, bł. s. Zdenkę Schelingową.
Ikona odwiedzi 24 miejsca na terenie wszystkich słowackich diecezji. Podobnie jak w innych krajach, miejscem modlitwy będą świątynie katolickie, greckokatolickie i prawosławne. W czuwanie modlitewne włączy się osobiście ośmiu biskupów.
Organizację peregrynacji powierzono stowarzyszeniu Forum Życia z jego charyzmatyczną przewodniczącą Marcelą Dobešovą. Stowarzyszenie skupiające ponad 30 działających tutaj organizacji pro-life ma ogromne zasługi w propagowaniu kultury życia. To m.in. dzięki projektom tych organizacji spada na Słowacji w ostatnich latach liczba aborcji, które umożliwia, niemal bez przeszkód, obowiązująca tutaj od przeszło 50 już lat ustawa, jedna z najbardziej liberalnych w Europie. Dlatego działacze Forum przyjęli z entuzjazmem możliwość poprowadzenia przez Słowację projektu „Od oceanu do oceanu”, mając nadzieję, iż ta nadzwyczajna manifestacja wiary, publiczne „tak” dla życia i wspólna modlitwa przed kopią Cudownego Obrazu zachęci wielu do odpowiedzialności.
Z ikoną Słowacy pożegnają się w Ľutyni we wschodniej Słowacji, w najważniejszym dla grekokatolików sanktuarium maryjnym. Wtedy to preszowski eparcha abp Jan Babjak odprowadzi obraz ku węgierskiej granicy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.