◊ Peregrynacja ikony Matki Bożej Częstochowskiej przez świat w obronie życia rozpoczęła się na Słowacji. Ma ona wymiar ekumeniczny i potrwa w tym kraju do 8 września.
Uroczyste przywitanie obrazu odbyło się w bratysławskim kościele Świętej Rodziny – miejscu, w którym Jan Paweł II wyniósł na ołtarze pierwszą w historii Słowaczkę, bł. s. Zdenkę Schelingową.
Ikona odwiedzi 24 miejsca na terenie wszystkich słowackich diecezji. Podobnie jak w innych krajach, miejscem modlitwy będą świątynie katolickie, greckokatolickie i prawosławne. W czuwanie modlitewne włączy się osobiście ośmiu biskupów.
Organizację peregrynacji powierzono stowarzyszeniu Forum Życia z jego charyzmatyczną przewodniczącą Marcelą Dobešovą. Stowarzyszenie skupiające ponad 30 działających tutaj organizacji pro-life ma ogromne zasługi w propagowaniu kultury życia. To m.in. dzięki projektom tych organizacji spada na Słowacji w ostatnich latach liczba aborcji, które umożliwia, niemal bez przeszkód, obowiązująca tutaj od przeszło 50 już lat ustawa, jedna z najbardziej liberalnych w Europie. Dlatego działacze Forum przyjęli z entuzjazmem możliwość poprowadzenia przez Słowację projektu „Od oceanu do oceanu”, mając nadzieję, iż ta nadzwyczajna manifestacja wiary, publiczne „tak” dla życia i wspólna modlitwa przed kopią Cudownego Obrazu zachęci wielu do odpowiedzialności.
Z ikoną Słowacy pożegnają się w Ľutyni we wschodniej Słowacji, w najważniejszym dla grekokatolików sanktuarium maryjnym. Wtedy to preszowski eparcha abp Jan Babjak odprowadzi obraz ku węgierskiej granicy.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.