Z wdzięcznością wspominam jego intensywną działalność apostolską, której oddawał się jako gorliwy zakonnik, duchowy syn św. Ignacego, wybitny uczony i ceniony biblista, rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Papieskiego Instytutu Biblijnego i wreszcie ofiarny i mądry arcybiskup Mediolanu - napisał papież w telegramie kondolencyjnym.
„Z wdzięcznością wspominam jego intensywną działalność apostolską, której oddawał się jako gorliwy zakonnik, duchowy syn św. Ignacego, wybitny uczony i ceniony biblista, rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Papieskiego Instytutu Biblijnego i wreszcie ofiarny i mądry arcybiskup Mediolanu”. Tak o zmarłym wczoraj w wieku 85 lat kard. Carlu Marii Martinim pisze w telegramie kondolencyjnym Benedykt XVI. Papież przypomina, że jego śmierć poprzedzona była długą chorobą, którą przeżywał w pogodzie ducha i w ufnym zdaniu się na wolę Boga. Ojciec Święty docenia w sposób szczególny jego posługę Słowu Bożemu, która uprzystępniła wielu osobom Pismo Święte i rozpowszechniła praktykę Lectio Divina.
Osobny telegram kondolencyjny wystosował też kard. Tarcisio Bertone. Watykański sekretarz stanu przypomina, że kard. Martini dawał świadectwo o prymacie życia duchowego, a zarazem potrafił wsłuchiwać się w człowieka, biorąc pod uwagę jego różne uwarunkowania egzystencjalne i społeczne.
Śmierć kard. Martiniego wywołała we Włoszech wielkie poruszenie. Był on bowiem nie tylko biskupem jednej z najważniejszych diecezji w tym kraju, ale także czołowym włoskim intelektualistą, który podejmował dialog ze wszystkimi. Na ten aspekt jego posługi zwrócił uwagę aktualny metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola. W jego przekonaniu zmarły purpurat zawsze był świadomy, że przesłanie Chrystusa przeznaczone jest dla wszystkich, również dla ateistów i agnostyków. Kard. Martini nawiązywał w tym do wielkiej tradycji Kościoła, czynił to jednak z właściwą sobie wrażliwością – stwierdził metropolita Mediolanu.
Pogrzeb kard. Martiniego odbędzie się w poniedziałek w mediolańskiej katedrze.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.