Międzyreligijna procesja ze świecami i fanfarami przeszła wczoraj wieczorem ulicami Bejrutu. Chrześcijanie i muzułmanie w ten symboliczny sposób zakończyli przygotowania do rozpoczynającej się jutro wizyty Benedykta XVI w Libanie. Młodzież niosła wielki transparent z napisem: „Muzułmanie i chrześcijanie – nikt nas nie rozdzieli”.
Uczestnicy procesji zgromadzili się na czterech ulicach prowadzących na plac przed Muzeum Narodowym, gdzie kiedyś przebiegała granica między muzułmańską i chrześcijańską częścią miasta. Obecnie znajduje się tam kamień z symbolicznie, w formie półksiężyca, przedstawioną postacią Maryi, czczonej przez wyznawców obu religii.
Czynione są starania, by miejsce to zostało oficjalnie nazwane placem Maryi. W ten sposób „plac, który był symbolem podziału, stanie się placem jedności obu wspólnot” – tłumaczy w rozmowie z KAI Nagy el-Khoury, maronita, jeden z głównych inicjatorów uroczystości, obok szejka Mohammada Nokariego.
Cztery małe procesje zeszły się na placu, gdzie przy śpiewie muzułmańskiego wezwania „Allahu akbar” (Bóg jest wielki) i dźwięku dzwonów rozpoczęły się modlitwy i śpiewy w wykonaniu chóru chrześcijańskiego i grup muzułmańskich.
Czytano fragmenty Koranu, tekstów Jana Pawła II, wybitnych imamów. Teksty chrześcijańskie czytali wyznawcy islamu, a muzułmańskie – chrześcijanie. Odbyła się też promocja płyty kompaktowej z piosenką „Nie spierajmy się o Boga”. Na zakończenie w niebo wystrzeliły sztuczne ognie.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.