Można powiedzieć, że nowa ewangelizacja rozpoczęła się z Soborem Watykańskim II. Otwierając go, Jan XXIII wskazał na konieczność przedstawiania niezmiennej doktryny katolickiej w sposób odpowiadający wymogom naszych czasów.
Przypomniał o tym Benedykt XVI, przyjmując w Castel Gandolfo uczestników dorocznego kursu dla wyświęconych ostatnio biskupów.
Ojciec Święty nawiązał do Roku Wiary, rozpoczynającego się już wkrótce, 11 października, w 50. rocznicę otwarcia Soboru, oraz do planowanego w tym samym czasie Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji.
Papież zwrócił uwagę na owoce Soboru w całym życiu Kościoła, tak instytucjonalnym, jak duchowym, poczynając od większego udziału wiernych świeckich po rozkwit charyzmatów i świętości. Wspomniał takie postacie, jak błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II. To dziedzictwo powierzone jest pasterskiej trosce biskupów.
„Zaczerpnijcie z tej spuścizny doktryny, duchowości i świętości dla formowania w wierze waszych wiernych, aby ich świadectwo było bardziej wiarygodne – mówił Benedykt XVI. – Równocześnie wasza posługa biskupia wymaga «uzasadniania nadziei, która w was jest» (1 Pt 3, 15) tym, którzy są w poszukiwaniu wiary i ostatecznego sensu życia. Starajcie się więc wszystkim przedstawiać w systematycznej formie istotne treści wiary, odpowiadając również na pytania, jakie stawia nasz technologiczny, zglobalizowany świat. Rzeczywistość, w której żyjemy, wymaga, by chrześcijanin miał solidną formację. Wiara potrzebuje wiarygodnych świadków, ufających Panu i zawierzających się Mu, by być «żywymi znakami obecności Zmartwychwstałego w świecie» (list apostolski Porta fidei, 15). Biskup, pierwszy świadek wiary, towarzyszy w drodze wiernym, dając przykład życia w ufnym zawierzeniu Bogu. By więc być nauczycielem i zwiastunem wiary mającym autorytet, musi żyć w obecności Pana jako człowiek Boży. Nie można bowiem służyć ludziom, nie będąc najpierw sługami Boga”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.