Benedykt XVI powiedział w sobotę podczas spotkania z chadeckimi politykami z kilku krajów, że obecny kryzys jest wynikiem braku „solidnego fundamentu etycznego” w gospodarce.
Chrześcijańskim politykom mówił, że muszą zawsze kierować się nauczaniem Kościoła. W audiencji w Castel Gandolfo dla uczestników rzymskiego zjazdu Międzynarodówki Centrowych Demokratów udział wzięli między innymi premierzy Grecji Antonis Samaras i Irlandii - Enda Kenny.
Papież mówił do zebranych: „Rosnącego znaczenia nabiera aktualna sytuacja ekonomiczna, której złożoność i powaga słusznie niepokoi, a wobec której chrześcijanin wezwany jest do działania i wypowiadania się w profetycznym duchu”.
„Właśnie w ten sposób, pełen ufności i bez rezygnacji, zaangażowanie obywatelskie i polityczne może otrzymać nowy impuls do poszukiwań solidnego fundamentu etycznego, którego brak na polu gospodarki przyczynił się do stworzenia obecnego globalnego kryzysu finansowego”- podkreślił Benedykt XVI.
Zwracając się do polityków papież stwierdził: „Wkład polityczny i instytucjonalny, którego jesteście orędownikami nie może ograniczać się do odpowiadania na nagłe potrzeby logiki rynku, ale musi być skoncentrowany na nieodzownym poszukiwaniu dobra wspólnego, poprawnie rozumianego, jak również na krzewieniu i obronie niezbywalnej godności człowieka”.
Benedykt XVI przypomniał politykom ostrzeżenie z Księgi Mądrości: „będzie bowiem sąd nieubłagany nad panującymi”. „Przestroga ta ma nie straszyć, ale nakłaniać i zachęcać rządzących na każdym szczeblu, by wykorzystywali wszystkie możliwości dobra, do którego są zdolni” - wskazał. Zdaniem papieża ci, którzy kierują się wiarą w swoim postępowaniu, muszą „przekazywać następnym pokoleniom racje życia i nadziei”. Ponadto Benedykt XVI wyraził przekonanie, że „autentyczny postęp ludzkości nie może być oderwany od polityki obrony i krzewienia małżeństwa”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.