Przebywający w Armenii przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, został przyjęty wczoraj przez tamtejszego prezydenta Serzha Sargsyana.
Jak podało prezydenckie biuro prasowe, Sargsyan wyraził wielkie zadowolenie z wizyty przedstawiciela Watykanu, ponieważ jest to świadectwo dobrych i coraz bardziej zacieśniających się relacji jego ojczyzny ze Stolicą Apostolską. Jako pierwszy w dziejach kraj, który uznał chrześcijaństwo za swą oficjalną religię, bardzo cenimy międzynarodową rolę Watykanu, nie tylko ze względu na jego misję na rzecz pokoju i tolerancji, ale również z powodu konsolidacji chrześcijańskiego świata, której służy Stolica Apostolska – oświadczył prezydent Sargsyan.
W tym kontekście przypomniał on swą ubiegłoroczną wizytę w Watykanie i spotkanie z Papieżem. Długotrwałe wzajemne relacje oraz wspólne dziedzictwo duchowe i kulturowe zobowiązują nas do utrzymania tych relacji na jak najwyższym poziomie – podkreślił armeński polityk. Ze swej strony kard. Kurt Koch wyraził uznanie dla Armenii, która zdołała zachować swą wielowiekową chrześcijańską tradycję. Przypomniał też swą niedzielną wizytę u ormiańskiego katholikosa Karekina II i dobre relacje, jakie łączą Stolicę Apostolską z Ormiańskim Kościołem Prawosławnym.
O decyzji Papieża poinformowała 5 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu "Antiqua et nova".
Jun wydał oświadczenie za pośrednictwem swoich prawników kilka godzin po decyzji TK.