Do doceniania modlitwy różańcowej w rozpoczynającym się Roku Wiary zachęcił wiernych Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 7 października na Placu św. Piotra w Watykanie.
Podkreślił, że dzięki różańcowi pozwalamy się prowadzić Maryi, "która jest wzorem wiary, w rozważaniu tajemnic Chrystusa". Po odmówieniu modlitwy maryjnej papież udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił ich w różnych językach.
Oto polski tekst rozważań Ojca Świętego:
Drodzy bracia i siostry,
Zwracamy się teraz z modlitwą do Najświętszej Maryi Panny, którą dzisiaj czcimy jako Królową Różańca Świętego. W tej chwili, w Sanktuarium w Pompejach jest zanoszone tradycyjne “Błaganie”(Supplica), w które włączają się niezliczone osoby na całym świecie. Podczas gdy również my łączymy się duchowo z tym chóralnym Jej przywoływaniem, chciałbym zaproponować wszystkim dowartościowanie modlitwy różańcowej w nadchodzącym Roku Wiary. Przez różaniec bowiem pozwalamy prowadzić się Maryi, będącej wzorem wiary, w rozważaniu tajemnic Chrystusa, i dzień po dniu, jesteśmy wspomagani w przyswajaniu sobie Ewangelii tak, iż nadaje ona kształt całemu naszemu życiu. Dlatego, w ślad za moimi Poprzednikami, a zwłaszcza za bł. Janem Pawłem II, który dziesięć lat temu dał nam list apostolski "Rosarium Virginis Mariae", zachęcam do odmawiania różańca, osobiście, w rodzinie i we wspólnotach, zasiadając w szkole Maryi, która prowadzi nas do Chrystusa, żywego centrum naszej wiary.
Następnie papież odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański i udzielił im błogosławieństwa apostolskiego, po czym pozdrowił zgromadzonych kolejno po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku i polsku. W pozdrowieniach tych przypomniał o zbliżającym się Synodzie Biskupów nt. nowej ewangelizacji i o Roku Wiary, który rozpocznie się za kilka dni. Do pielgrzymów niemiecko- i hiszpańskojęzycznych skierował nieco dłuższe wypowiedzi, wspominając o postaciach św. Hildegardy z Bingen i św. Jana z Ávili, których ogłosił dzisiaj doktorami Kościoła.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.