Reklama

Jak będzie pracował Synod?

W XIII Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów, poświęconym nowej ewangelizacji, bierze udział 262 ojców synodalnych. Będzie to najwyższa liczba uczestników w 47-letnich dziejach tego spotkania przedstawicieli episkopatów z całego świata.

Reklama

Aby ułatwić pracę zgromadzenia i oszczędzić czas, w sali obrad zostaną umieszczone urządzenia do głosowania elektronicznego. Jednocześnie zostanie zachowana praktyka, zgodnie z którą głosowania będą się odbywać zarówno na piśmie, jak i drogą elektroniczną. Nad „Propozycjami” będą mogli głosować pisemnie także ci ojcowie, którzy nie będą mogli wziąć udziału w tej kongregacji, na której będzie się odbywać takie głosowanie. Dlatego jego wyniki oficjalne będą sprawdzone przez Komisję Skrutacyjną, która zostanie powołana w stosownym czasie i zajmie się liczeniem głosów na kartkach.

Modlitwa

Wielkie spotkanie przedstawicieli episkopatów całego świata nie może odbywać się inaczej jak tylko w atmosferze modlitwy - podkreślił abp Eterović. Towarzyszyła ona zresztą pracom przygotowawczym do obrad Synodu, czego wymownym obrazem była pielgrzymka Benedykta XVI do Loreto 4 października. Podczas zgromadzenia papież będzie przewodniczył czterem liturgiom. Podczas Mszy św. inaugurującej XIII Zgromadzenie 7 października ogłosił doktorami Kościoła św. Jana z Awili i św. Hildegardę z Bingen. Cztery dni później Eucharystia rozpocznie Rok Wiary, ogłoszony w 50. rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i 20. rocznicę publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego. 21 października Ojciec Święty dokona kanonizacji siedmiorga błogosławionych, zaś tydzień później Mszą św. zakończy tegoroczne obrady Synodu.

Na początku prac Synodu jego uczestnicy wezwą Ducha Świętego, który jest „głównym protagonistą obrad”. Każdego poranka odmówią wspólnie brewiarzową Modlitwę przedpołudniową. Krótka modlitwa poprzedzi także popołudniowe zebrania. Obrady zarówno poranne, jak i popołudniowe kończyć się będą krótką inwokacją do Maryi, Matki Kościoła i Gwiazdy Nowej Ewangelizacji.

Przy auli synodalnej znajduje się kaplica, w której wystawiony będzie Najświętszy Sakrament, aby uczestnicy mogli przed rozpoczęciem obrad lub po ich zakończeniu spotkać się „z Mistrzem, który wciąż wysyła swoich uczniów na drogi świata, by głosili Ewangelię, będącą Dobrą Nowiną także dla współczesnego człowieka”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama