Po raz drugi 22 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. Właśnie tego dnia przypada rocznica inauguracji jego pontyfikatu. Dziś Msze święte odprawiane są według specjalnego formularza mszalnego a księża ubierają biały ornat.
W miastach, których patronem jest bł. Jan Paweł II: Wadowicach, Świdnicy i Obornikach Wielkopolskich liturgiczne obchody mają rangę uroczystości. Wspomnienie obowiązkowe bł. Jana Pawła II obejmuje tylko diecezję Rzymu oraz wszystkie diecezje polskie, ale oficjalny kult bł. Jana Pawła II rozszerza się także na inne diecezje. Do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów napływa coraz więcej próśb, najwięcej z Hiszpanii i Europy Środkowowschodniej o włączenie do kalendarza liturgicznego różnych diecezji obchodów ku czci bł. Jana Pawła II. Zgodę na celebrację liturgicznego wspomnienia dowolnego papieża Polaka w dniu 22 października otrzymała m.in. diecezja Cartagena w południowo-wschodniej Hiszpanii.
Wspominając bł. Jana Pawła II Kościół modli się dziś do Boga „bogatego w miłosierdzie” „abyśmy dzięki jego nauczaniu z ufnością otworzyli nasze serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka”.
Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku. w Wadowicach, jako drugi syn Emilii i Karola Wojtyłów. Gdy Karol miał niespełna 9 lat zmarła jego matka, a trzy lata później, w 1932 r., w wieku 26 lat, zmarł na szkarlatynę brat Edmund.
Po ukończeniu gimnazjum Karol Wojtyła wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i wraz ojcem przeniósł się do Krakowa. W czasie wojny, w 1941 roku, zmarł jego ojciec, a Karol Wojtyła podjął pracę w zakładach chemicznych Solvay.
W 1942 roku wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 roku, po czym udał się na studia do Rzymu. Po ich ukończeniu pracował w parafii Niegowić, a następnie w parafii św. Floriana w Krakowie. Od roku 1956 Karol Wojtyła wykładał etykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W dwa lata później został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa, zaś 30 grudnia 1963 roku arcybiskupem metropolitą krakowskim.
W czasie konklawe po śmierci Jana Pawła I-go 16 października 1978 roku został wybrany papieżem, przyjmując imię Jan Paweł II.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Już 13 maja, jego następca Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Prace zakończył 14 stycznia 2011 roku dekret o cudzie podpisany przez Benedykta XVI.
Beatyfikacja Jana Pawła II odbyła się 1 maja 2011 roku na Placu św. Piotra. Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego papieża wybrano dzień 22 października, przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.