Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień uważa, że finansowanie procedury in vitro bez uprzedniego uchwalenia ustawy bioetycznej nie jest w Polsce możliwe.
Jego zdaniem potrzebna jest także szybka ratyfikacja Konwencji Bioetycznej Rady Europy. Decyzję o skierowaniu Konwencji do ratyfikacji podjął dziś premier Donald Tusk.
"Pomysł, by zacząć pracować nad procedurą uważam za dobry pod warunkiem, że procedura zostanie opracowana według obowiązujących reguł" - powiedział KAI Jerzy Stępień.
"W trakcie prac nad nią okaże się szybko, że konieczne są uprzednie brzegowe decyzje ustawodawcy co do podmiotów mogących korzystać z metody in vitro, zasad refundacji, nie mówiąc już o sprawach fundamentalnych. I w ten sposób wrócimy do punktu wyjścia, ale konieczne jest przede wszystkim ratyfikowanie konwencji bioetycznej Rady Europy, czego dotychczas nie zrobiliśmy" - przypomniał b. prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Premier Donald Tusk poinformował w poniedziałek o wprowadzeniu od lipca 2013 r. resortowego programu finansowania procedury in vitro z budżetu państwa. Na trzyletni program rząd chce przeznaczyć ok. 250 mln zł.
Z kolei dziś po posiedzeniu rządu premier zapowiedział skierowanie do szybkiej ratyfikacji Konwencji Bioetycznej Rady Europy. "Podczas posiedzenia Rady Ministrów poinformowałem o inicjatywie szybkiego skierowania do ratyfikacji Konwencji Bioetycznej. Ma to związek bezpośredni z propozycją wprowadzenia programu zdrowotnego w sprawie in vitro" - powiedział Tusk.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.