To nie był koncert, choć pieśni słychać było na krakowskich Błoniach przez wiele godzin. To nie był także religijny show w amerykańskim stylu, choć nie brakowało emocji i porywających świadectw.
Kraków się obudził. Przez trzy dni serce miasta biło na stadionie Cracovii i w Łagiewnikach. Ewangelizacja Krakowa była misją teoretycznie niemożliwą, połączeniem spektakularnego masowego eventu z indywidualnym spotkaniem Boga w modlitwie. W szczytowym momencie nawet 14 tys. ludzi brało udział w akcji BMW, czyli „Bliżej, mocniej, więcej” przeprowadzonej w ostatni weekend. Jednak to nie liczby oddają fenomen ewangelizacji Krakowa. Akcja „Bliżej, mocniej, więcej” pokazała, że wspólnoty potrafią działać wspólnie, Kościół jest świetnie przygotowany do tego, by na trwale pozostać w przestrzeni publicznej, a uczniowie Jezusa potrafią być obecni na areopagach dzisiejszego świata.
Poza tym w "Gościu":
Kompromis ważniejszy niż dzieci [Andrzej Grajewski, Agata Puścikowska]
O kompromisie w sprawie aborcji, polityce prorodzinnej kraju oraz trudnościach w smoleńskim śledztwie z prezydentem Bronisławem Komorowskim rozmawiają na łamach „Gościa Niedzielnego” Andrzej Grajewski i Agata Puścikowska. Prezydent tłumaczy dlaczego jest zwolennikiem obowiązującej ustawy antyaborcyjnej, wskazując że wymaga ona obrony „przed szkodnikami i z prawa, i z lewa”. Deklaruje, że rząd pracuje nad strategią polityki rodzinnej, rozumianej szeroko i długofalowo. Odnośnie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej przyznaje, że jest ono wolniejsze i trudniejsze niż na początku wydawało się ekipie rządzącej.
Geografia wiary i niewiary [ks. Tomasz Jaklewicz]
O synodzie biskupów nt. nowej ewangelizacji z opowiada w „Gościu Niedzielnym” jego uczestnik: kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup warszawski. - Mogę powiedzieć, że wyczuwa się obecność Ducha Świętego we wspólnocie synodalnej. Te głosy, które słyszymy, są wymianą doświadczeń nie tylko na płaszczyźnie ludzkiej, ale i duchowej. Wierzę, że z tego synodu zostanie coś więcej niż tylko orędzie do Ludu Bożego i dokument, który papież przygotuje, opierając się na naszych wnioskach – mówi. Zwraca uwagę, że wymiana doświadczeń z biskupami z całego świata pozawala szerzej spojrzeć również na swój Kościół lokalny i zadać sobie pytania ważne dla jego przyszłości. Z tego spotkania płynie inspiracja do podejmowania nowych wysiłków ku nawróceniu własnemu i najbliższych ludzi.
Na śmierć i życie [Marcin Jakimowicz]
- Jako psycholog pracuję z niedoszłymi samobójcami. Śmierć wydaje im się rozwiązaniem, ucieczką. Mówię pacjentom: „Nie, kochani, to jest zbyt łatwe. O wiele trudniejsze jest umieranie z dnia na dzień” – opowiada Marcinowi Jakimowiczowi ks. dr Mirosław Nowosielski, psycholog, wykładowca na UKSW w Warszawie, moderator wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Przypomina słowa św. Pawła o tym, że Pan przeprowadza przez ogień po to, by nie zostało nic poza miłością. A najlepszym, co człowiek może w takich momentach obumierania, oczyszczania zrobić jest uwielbienie Boga. - Uwielbiaj Pana Boga drewnianymi wargami. Mimo udręki wejdź w modlitwę wielbiącą i zobacz, że wtedy łatwiej jest żyć – zachęca ks. Nowosielski.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.